Dzisiaj jest wtorek, 22 czerwca 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 2 z dnia 10.01.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ostro zagrali!
10 lat za zabicie dziecka
Kontrowersje wokół prywatyzacji ZEDO
Zdarzyło się w roku 2005
Kto dostanie bociana?
Chojna zazdrości hali
Widuchowa: w Krzywinie boiska czy hala?
Niestety, o polityce...
Najlepszy rok Hermesa

Ostro zagrali!

Ponad 24 mln zł (stan kasy w poniedziałek przed południem) zebraliśmy w niedzielę w całym kraju w XIV finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze przeznaczone są na ratowanie dzieci poszkodowanych w wypadkach.
Zbierano też na naszym terenie. Np. w Mieszkowicach przeliczano pieniądze do późna w nocy. Na razie zebrano aż 8 tys. zł. Ale to jeszcze nie koniec, bo w poniedziałek w szkole były dodatkowe licytacje i loteria. - Możemy śmiało powiedzieć, że przekroczymy 9 tys. zł - mówi szef mieszkowickiego sztabu WOŚP Bogusław Kozioł.
W Szczecinie wojewoda Robert Krupowicz przekazał na licytację WOŚP prezenty, które otrzymał od osób gratulujących mu wyboru. Wśród tych przedmiotów był... moherowy beret, który wojewoda dostał na korytarzu urzędu w drodze do pracy od nieznajomego człowieka.

Mieszkowice od kilku lat słyną z organizacji dużej imprezy sportowej, odbywającej się w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to halowy turniej piłki nożnej, który zyskał dużą renomę. W tym roku zagrało aż 11 drużyn, co jest maksymalną ilością pozwalającą na zakończenie rozgrywek w jednym dniu. Impreza jak zwykle miała bogatą oprawę. Przed rozpoczęciem części sportowej dokonano losowania grup, a potem wszystkie drużyny przedefilowały wokół sali, prowadzone przez kolorowy sztab Owsiakowych wolontariuszy. Potem nastąpiła kolejna prezentacja zespołów na dużym podium. Wspomniany turniej jest dominującą częścią programu mieszkowickiej Orkiestry. Przypomnijmy, że inicjatorem tego imponującego przedsięwzięcia i jego głównym organizatorem jest Bogusław Kozioł - nauczyciel wf w ZSP w Mieszkowicach. Corocznie organizatorzy turnieju zbierają pokaźne sumy (wpisowe, aukcja gadżetów, zbiórki), zasilając konto WOŚP. W tym roku padł kolejny rekord, bo orientacyjnie dochód z turnieju wyniósł ponad 3 tys. zł.
W zawodach (systemem każdy z każdym w II grupach) rozegrano 27 pojedynków. Tak jak w roku ubiegłym, zwyciężył Paradise Szczecin, który w całym turnieju odnotował tylko w eliminacjach jedną porażkę. Rewelacją był Automobil Dita Chojna, który w meczu o I miejsce uległ szczecinianom 1:3. Chojeńscy piłkarze są zaprawieni w bojach halowych, uczestnicząc w lidze w Widuchowej i zapewne to im pomogło. W meczu o III miejsce UKS Junior Zbąszynek (zespół spoza naszego województwa) pokonał 2:0 Senatora Szczecin. Kolejne lokaty zajęli: 5. Mieszko Mieszkowice, 6. Straż Graniczna Czelin. Patronat medialny nad turniejem sprawowała "Gazeta Chojeńska".

W czasie dekoracji licytowano kilka gadżetów, a także okazały obraz, namalowany przez sportowca z naszego terenu (długodystansowca pochodzącego z Piaseczna w gm. Trzcińsko Zdr.) Henryka Rębowieckiego. Pan Henryk namalował go specjalnie na mieszkowicki turniej.
Tuż po zakończeniu zawodów, punktualnie o godz. 20. strażacy, którzy niestrudzenie od rana pełnili rolę porządkowych, na boisku przyszkolnym (obok hali) dali wspaniały pokaz ogni sztucznych, wysyłając Światełko do Nieba.

Zgodnie z tradycją, przed turniejem głównym zagrały podstawówki. Owsiakowy turniej dla szkół gminnych organizuje SP w Mieszkowicach. Jego pomysłodawcą była Barbara Schabek - pedagog szkolny. W tym roku w klasach VI dziewcząt zwyciężył Troszyn przed Mieszkowicami, a wśród chłopców Mieszkowice przed Czelinem. W klasach V i IV (chł.) zwycięstwo przypadło Mieszkowicom. Najlepszymi strzelcami byli: Kacper Sztadilów (kl. IV) i Jakub Stacewicz (kl. VI).
(tekst i fot. tw)

Chojna też grała
W Chojnie główne imprezy odbyły się w Centrum Kultury, które organizowało finał razem ze sztabem z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. W Ratuszu występowali soliści i zespoły z CK, a na placu można było skorzystać z konnych przejażdżek. Tradycyjną licytację poprowadził dyrektor CK Robert Górski. Oprócz orkiestrowych gadżetów, jak co roku licytowano też wspaniałe torty, ufundowane przez piekarnię MAXX i GS. Zwycięzcy licytacji przekazali następnie słodkości dzieciom i wolontariuszom z ZSP 1, którym taka nagroda należała się po całodziennym kwestowaniu na mrozie.
O godz. 20 rozbłysły przed Ratuszem fajerwerki, a więc w Chojnie również popłynęło Światełko do Nieba.
Światełko do Nieba zabłysło też w Chojnie
Wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie
Prezentacja zespołów przed turniejem w Mieszkowicach
Smakowite torty zostały zlicytowane w Chojnie
Licytację w Chojnie prowadził dyr. Robert Górski, a pomagała mu Joanna Michalczyszyn z ZSP 1
O finale WOŚP będziemy pisać jeszcze za tydzień.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska