Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 2 z dnia 10.01.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ostro zagrali!
10 lat za zabicie dziecka
Kontrowersje wokół prywatyzacji ZEDO
Zdarzyło się w roku 2005
Kto dostanie bociana?
Chojna zazdrości hali
Widuchowa: w Krzywinie boiska czy hala?
Niestety, o polityce...
Najlepszy rok Hermesa

Najlepszy rok Hermesa

Prezes Hermesa Jan Nowysz
W ubiegły czwartek uroczyście podsumowano miniony rok w klubie sportowym Hermes Gryfino. Pod względem osiągnięć sportowych był to najlepszy rok w dziejach klubu. W centralnym współzawodnictwie dzieci i młodzieży Hermes zdobył 171,5 pkt, co dało mu 141. miejsce w kraju na 2 762 sklasyfikowane kluby. Warto przypomnieć, że jeszcze dwa lata temu z 92 pkt Hermes był na 337. miejscu. Klasyfikacją objęte są tylko mistrzowskie imprezy dużej rangi, a więc wiele klubów, nie mając osiągnięć na wyższym szczeblu, wcale nie wchodzi do rankingu.

Uroczystość podsumowująca całoroczną pracę (w auli gimnazjum) miała odpowiednią oprawę. Przybyły władze Gryfina z burmistrzem Henrykiem Piłatem i przewodniczącym Rady Miejskiej Kazimierzem Fischbachem na czele. Zaproszono zawodników wraz z rodzicami, a więc duża aula była prawie zapełniona. Młodzież gimnazjum noszącego imię Olimpijczyków Polskich zaprezentowała przedstawienie nawiązujące do igrzysk w starożytnej Grecji. Przesłanie spektaklu odnosiło się jednak do czasów obecnych, a konkretnie do zasady fair play, dopingu, zwycięstwa za wszelką cenę. W czasie oficjalnego podsumowania także gimnastyczki Hermesa dostarczyły widzom wielu wrażeń artystycznych. Przy wygaszonym świetle zaprezentowały układ taneczny z podświetlonymi szarfami, dłońmi i stopami, co stworzyło niepowtarzalny efekt wizualny.
W Hermesie działają trzy sekcje: gimnastyki artystycznej, lekkiej atletyki i biathlonu letniego. Ta ostatnia konkurencja (bieg i strzelanie) jest traktowana raczej jako nowa atrakcja, przy okazji której można zdobyć sporo medali i oderwać się od monotonnego treningu. W biathlonie startowali prawie wyłącznie lekkoatleci.
Krótkiego podsumowania sezonu dokonał prezes klubu Jan Nowysz, a najważniejsze osiągnięcia roku przypomniał wiceprezes - szkoleniowiec Jan Podleśny. Osiągnięć było tak wiele, że nie sposób ich chociaż w części wymienić. Zresztą o sukcesach Hermesa informowaliśmy na bieżąco w ciągu roku. Przypomnijmy tylko te najważniejsze, osiągnięte na imprezach rangi Mistrzostw Polski. Gimnastyczka artystyczna Katarzyna Żołnowska podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Białej Podlaskiej wywalczyła dwa medale: brązowy w wieloboju i srebrny w ćwiczeniu z piłką. Z sekcji la Tomek Weczera (skok wzwyż) został srebrnym medalistą Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Spale. Joanna Rybacka była czwarta w biegu na 3000 m na Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy i piąta na 2000 m z przeszkodami. Na tych samych zawodach Renata Wensierska zajęła V m. w rzucie młotem. Juniorki młodsze: Barbara Morawin (młot) i Natalia Wawrzyniak (siedmiobój) znalazły się w ścisłym finale (7. miejsca) Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Warszawie. W sumie lekkoatleci zdobyli w tym roku rekordową ilość (39) klas sportowych.
Najlepsze gimnastyczki
Podczas imprezy dwójkę najlepszych zawodników nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi. Upominki wręczono także wielu wyróżniających się sportowcom. W sekcji gimnastycznej niekwestionowaną liderką była Kasia Żołnowska, a w sekcji la Joanna Rybacka. Wszyscy zdobywcy klas sportowych otrzymali dyplomy z potwierdzeniem swego osiągnięcia. Ogłoszono ranking najlepszych, biorąc pod uwagę wartość punktową osiągniętego wyniku. Poniżej dziesiątka w rankingu la i piątka gimnastyczek:
LA: 1. Joanna Rybacka, 2. Renata Wensierska, 3. Tomasz Weczera, 4. Edyta Rybacka, 5, Maria Nadała, 6. Natalia Kapczyńska, 7. Natalia Wawrzyniak, 8. Barbara Morawin, 9. Anna Kaczyńska, 10. Agnieszka Kostuś.
Gimnastyka: 1. Katarzyna Żołnowska, 2. Aleksandra Kubiak, 3. Ewelina Kuryło, 4. Alicja Florek, 5. Patrycja Czajka.
Burmistrz Piłat pogratulował młodzieży wspaniałych sukcesów. Podziękował także rodzicom i trenerom za trud wychowawczy i szkoleniowy. Powiedział ponadto, że wbrew intencjom niektórych radnych, mniej więcej w połowie roku oddany zostanie do użytku nowy stadion przy gimnazjum z nowoczesnymi urządzeniami, żeby młodzież miała coraz lepsze warunki do uprawiania sportu.
Po części oficjalnej rodzice wraz ze swoimi pociechami mogli zobaczyć na wielkim ekranie setki zdjęć (autorstwa głównie Jacka Stefańskiego i Dariusza Żołnowskiego) zrobionych w czasie najważniejszych imprez.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska