Dzisiaj jest poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 3 z dnia 17.01.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Graliśmy w Orkiestrze
Milczały 60 lat
Powstaje polsko-niemiecka książka kucharska
Anielski festiwal
Mateusz u Dziekanowskiego
Zarząd Odry spotkał się ze sobą

Graliśmy w Orkiestrze

Nie tylko na placu

W Gryfinie wielka kwesta uliczna rozpoczęła się 8 stycznia o godz. 10. Kwestowali harcerze, strażacy, wolontariusze. Koncert na pl. Barnima rozpoczął się o 15, a zakończył o 22. Udział wzięły dzieci z wszystkich gryfińskich przedszkoli, zespoły z GDK: Fala, chórek Szkrab, Małolaty, Granda. Atrakcją tego zimnego popołudnia był zespół Bahama, wykonujący przeboje Boney M. Wieczorną zabawę poprowadziły zespoły Żart i Intro. Koncertowi towarzyszyła Serdeczna Aukcja, podczas której zlicytowano gadżety WOŚP oraz dary ludzi dobrej woli.
Tego dnia można było sprawdzić swój intelekt w Klubie Nauczyciela podczas Orkiestrowego Festiwalu Szachowego, w którym rozegrano: błyskawiczny turniej szachowy i zabawowy turniej "kloca". Bezpieczną jazdę i kontrolowany poślizg można było poćwiczyć na boisku ZSP 1 w specjalnie sprowadzonym samochodzie treningowym. Wodni pasjonaci poznawali piękno podwodnego świata w "Lagunie". Zacięte boje toczyli miłośnicy unihokeja na pl. Barnima. Powodzeniem cieszyła się loteria fantowa stowarzyszenia "Pokolenia" oraz stoisko przedszkoli z piernikami i upominkami. Ponadto była grochówka, barszczyk, pieczona kiełbaska i kaszanka. Doskonale rozgrzewało grzane wino, serwowane przez gości z Niemiec. Cały czas płonęło ognisko. Dzieci miały frajdę, mogąc pojeździć kolejką Darka Paszkowiaka oraz motocyklami gryfińskich pasjonatów dwóch kółek "Gryf-Bikers".
Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia tej imprezy.

Mieszkowice: ponad 10 000!
Szef sztabu, komitet organizacyjny i my, wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z gm. Mieszkowice dziękujemy wszystkim otwartym sercom, które nas wspierały podczas koncertu 8 stycznia. Dzięki zebranej kwocie 10 010 zł uratujemy życie dzieci poszkodowanych w wypadkach i pomożemy w nauce udzielania pierwszej pomocy. Organizatorzy: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Gimnazjum im. Noblistów Polskich, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, SP. Współorganizatorzy: Urząd Miejski, SP Czelin, Troszyn i Zielin, ZUK, "Drewex", sołectwa gminy, OSP Mieszkowice i Zielin, Straż Graniczna w Czelinie. Szefem
Główną częścią programu WOŚP w Mieszkowicach był turniej piłkarski. Fundatorem pucharów była też "Gazeta Chojeńska".
sztabu w Mieszkowicach był Bogusław Kozioł.
Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Mieszkowicach od zawsze grała z Wielką Orkiestrą. "Instrumenty" używane przez uczniów i nauczycieli były różne. Od 4 lat szkoła gra z WOŚP na sportowo. Owsiakowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców Gminy Mieszkowice to pomysł pedagoga szkolnego Barbary Schabek.

Rekord w Cedyni
Drugi raz wystartowała w Cedyni machina największej na świecie akcji charytatywnej i pobiliśmy swój ubiegłoroczny dochód: w tym roku nazbieraliśmy razem 9 002 zł i 102 euro, w tym: z licytacji 1 417 zł i 102 ?, z loterii 1 759 zł, wolontariusze 5 826 zł. Organizatorem był Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz dzieci i młodzież cedyńskich szkół, a centralnym miejscem imprezy była sala gimnastyczna podstawówki. Kolorowe dekoracje, dmuchany zamek dla dzieci i ogromna loteria z ponad 1000 fantów to tylko niektóre atrakcje. Licytowano m.in. torty w kształcie serc, talony na romantyczne kolacje w tutejszych restauracjach Piast i Klasztor, gadżety z fundacji Jurka Owsiaka i wiele innych fantów od mieszkańców (torby, szale klubu Czcibor, ekspres do kawy itp.). Wszystkim ofiarodawcom serdeczne dzięki. Ogromne słowa uznania należą się zakładom fryzjerskim z Osinowa Dolnego - Jarkowi Mani, Jackowi Kopijowi i Gabrieli Chabelskiej za poświęcony czas i pracę, a także za produkty do wyczarowywania najpiękniejszych fryzur - oczywiście gratis. Obok dwie panie kosmetyczki artystycznie malowały paznokcie i makijaże. Kinga Głodek i Gabriela Chabelska, które również pracowały od 14 do 20 na rzecz akcji - to niewątpliwie ludzie o wielkich sercach. Tradycją są występy estradowe - wystąpiły: "Muzyczne talenty" z estrady szczecińskiej, zespół taneczny Black Rewers, zespół Country z Oderbergu, grupa wokalno-muz. z Mieszkowic, Kasia Koprowska, chór Czciborzanie i dzieci z SP w Cedyni. Impreza zakończyła się Światełkiem do Nieba. W tym roku szefem sztabu był Krzysztof Cywiński, który zorganizował to niecodzienne zjawisko - płonące czerwone serce i całą gamę sztucznych ogni o najróżniejszych i najwymyślniejszych kształtach i kolorach.
Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia WOŚP.

Chojna: 7 650 zł
W Chojnie sztab przy ZSP nr 1 miał 62 wolontariuszy. Wg wstępnych obliczeń (bank przelicza to jeszcze raz) zebrano:
6 846,59 zł, 152,85 ? i 220 zł z licytacji, a więc w sumie ok. 7 650 zł.
Centrum Kultury w Chojnie gorąco dziękuje za pomoc w zorganizowaniu XIV Finału WOŚP: piekarni MAXX w Chojnie, piekarni GS, restauracji "Piastowska", Stanisławowi Nowopolskiemu, p. Rajfurowi, Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego - Filii w Gryfinie - koordynator Wandzie Kniaź, kierownikowi Grzegorzowi Dolacie, Stanisławowi Mieszczańskiemu, Romanowi Wyrwińskiemu, Anicie Wyrwińskiej, Ryszardowi Zyglerowi, Marcie Kuchyt, Wojciechowi Krzakowi, Stanisławowi Hrycajowi, Mirosławowi Gutowskiemu, Paulinie Kaczor, Kamili Mieszczańskiej, Mirosławowi Kapralowi, Sławomirowi Trocińskiemu, Tomaszowi Łukasiewiczowi, Kazimierzowi Janickiemu oraz wszystkim osobom, które wzięły udział w licytacji.

Trzcińsko Zdrój: ponad 6 000 zł
W Trzcińsku Zdroju głównym organizatorem finału było Trzcińskie Centrum Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna. Od godzin przedpołudniowych Orkiestra grała w szkołach podstawowych w Stołecznej i Gogolicach. Od godz. 14 ruszyły imprezy w TCK. Wystąpiły zespoły wokalne i soliści z TCK: Gwiazdeczki, Ada Mazur, Ola Grabowicz, Danuta Adamczyk, Kasia Grabowicz, Asia Jaz, kapele ludowe Wełtynianka i Borzymianka, zesp. wokalno-taneczny Dancer z Domu Dziecka, bluesowe Słońce, Agata Jastrzębska, Black Rewers, Ad Hoc. O 20 zabłysło Światełko do Nieba. Był też pokaz ratownictwa technicznego i medycznego, zaprezentowany przez OSP z Trzcińska i pracowników WSP w Szczecinie O. w Myśliborzu. Wolontariusze zebrali 2 617,38 zł.
Najwięcej w puszce miał Łukasz Jobke - 847,51 zł. Atrakcjami prowadzonej przez dyrektora TCK Dariusza Panka licytacji były gadżety WOŚP, torty, obrazy, maskotki, wyroby ceramiczne. OSP serwowała z kuchni polowej grochówkę. W sumie zebrano ok. 6 066,25 zł. Sztab XIV Finału WOŚP: Dariusz Panek, Andrzej Mikołajczyk, Marcin Czesyk, Jacek Kubiak

Moryń: siatkówka i muzyka
W Moryniu mimo mrozu panowała gorąca atmosfera. Od wczesnego ranka 30 wolontariuszy z Zespołu Szkół kwestowało we wszystkich miejscowościach gminy. Ciekawym pomysłem na wspomożenie fundacji Jurka Owsiaka okazał się noworoczny turniej siatkówki z udziałem 8 drużyn. Swój siatkarski debiut miały Moryńskie Sielawki (Stowarzyszenie Przyjaciół Morynia i Jeziora Morzycko), Wilki (nauczyciele ZS), drużyna Urzędu Miejskiego oraz Rady Miejskiej. Świetna zabawa i szczytny cel sprawiły, że rywalizacja o miejsce miała drugorzędne znaczenie, co nie oznacza jednak, że zabrakło emocji. Wpisowe (100 zł) zasiliło konto WOŚP. Kolejną atrakcją był koncert przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury. Zaprezentowały się zespoły dziecięce z MOK, Wesołe Nutki z SP w Witnicy, kabaret z ZS, kapela Moryniacy, zespół taneczny Busted oraz Piotr Suchomski, Ola Bałachowska i Jowita Matunin. Imprezę zakończył zespół Pokersi, który rozpoczął się zaraz po Światełku do Nieba. W programie był też pokaz ratownictwa przygotowany przez Roberta Dziedzica (Społeczne Stowarzyszenie Ratownicze - Rejonowy Sztab w Moryniu). W przerwach między koncertami licytowano gadżety przekazane przez WOŚP i MOK. Na licytację trafiły też dwa torty w kształcie serca, upieczone przez Koło Gospodyń Wiejskich z Witnicy i piekarnię MAXX z Chojny. Burmistrz Morynia przekazał pamiątkowy zestaw biurowy Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który otrzymał od sławy polskiej lekkoatletyki - Ireny Szewińskiej. Dochód z licytacji wyniósł 300 zł. Rada Rodziców przy ZS przekazała 500 zł. W sumie moryński sztab zebrał 3 972,74 zł i 91,74 ?.

Banie dla Orkiestry
Biorący udział w projekcie "Szkoła marzeń" uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Baniach zagrali 8 stycznia w XIV finale Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Jak co roku, nie zawiedli siatkarze, którzy wraz ze swoimi opiekunami: Izabelą i Andrzejem Wołoszynami oraz nowo powstałym Stowarzyszeniem Amatorów Piłki Siatkowej w Baniach "Libero" zorganizowali trzy turnieje. Był to dwudniowy maraton siatkarski. Udział wzięło 14 drużyn. Uczestnicy zebrali łącznie 320,84 zł. W kategorii żeńskiej i męskiej (młodzicy) startowały drużyny lokalne, a w obu kategoriach wygrali absolwenci gimnazjum, wyprzedzając swych młodszych kolegów - obecnych uczniów. W kategorii mężczyzn wygrało Piaseczno przed Widuchową, Kozielicami i Baniami.
Drużyna z Piaseczna z wójtem Ryszardem Jusiem (w środku) i organizatorem turnieju Andrzejem Wołoszynem (z lewej)
Teatr Młodzieży Gimnazjalnej "Bajdała" pod kier. Haliny Kołodziejskiej przygotował przedstawienie pt. "Wywiad z miastem" na podstawie "Gawęd bańskich" ks. Kanta. Jego tematem jest rozmowa turysty wędrującego z Gryfina w kierunku Myśliborza z upersonifikowaną postacią miejscowości Banie. W trakcie wywiadu bohaterowie opowiadają barwną, momentami tragiczną historię miasteczka oraz prezentują jego herb. Inscenizacja stanowi doskonałą lekcję historii, nawiązuje do tradycji i kultury regionu. Dziewczęta uczęszczające na warsztaty przygotowały również i poprowadziły konferansjerkę części artystycznej. Z kolei przedstawienie przygotowane na warsztatach polonistycznych pod kier. Haliny Kołodziejskiej zostało zaprezentowane podczas części artystycznej, stanowiącej główny punkt finału WOŚP w Baniach. Tematem inscenizacji są odwiedziny trzech świeżo upieczonych gimnazjalistek u wróżki. Każda ma inny charakter, odmienne zainteresowania, ale wszystkie są wystraszone nową szkołą. Proszą zatem starą wróżkę Honoratę, by korzystając ze szklanej kuli, przepowiedziała im szkolną przyszłość, opowiedziała o nowych nauczycielach, kolegach i zwyczajach panujących w gimnazjum. Scenka kończy się stwierdzeniem, że za 10 miesięcy znów będą wakacje.
W imprezie wystąpili również uczestnicy warsztatów muzycznych prowadzonych przez Hannę Borowiec.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska