Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 3 z dnia 17.01.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Graliśmy w Orkiestrze
Milczały 60 lat
Powstaje polsko-niemiecka książka kucharska
Anielski festiwal
Mateusz u Dziekanowskiego
Zarząd Odry spotkał się ze sobą

Powstaje polsko-niemiecka książka kucharska

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Goszkowie pojechali 11 grudnia do Bad Freienwalde, rozpoczynając tym samym realizację pierwszej części projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pod nazwą "Międzynarodowa kuchnia naszych sąsiadów. Różnice i podobieństwa polsko-niemieckiego żywienia". Inicjatorem jest Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Promyk" w Mieszkowicach. Celem projektu jest stworzenie dwujęzycznej polsko-niemieckiej książki kucharskiej z dodatkowymi informacjami o tradycjach Bożego Narodzenia i Wielkanocy, jak również wspólne gotowanie prostych potraw świątecznych. Swoje odzwierciedlenie w książce znajdą także informacje o kulturze podawania i spożywania posiłków w Niemczech i Polsce.
Już następnego ranka w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole ochoczo zabrano się do pracy. Każdemu z podopiecznych (5 kobiet i 2 mężczyzn) przydzielono niemieckiego partnera przeciwnej płci. Mimo bariery językowej i stopnia niepełnosprawności współpraca układała się znakomicie. Pomocą służyli: Brygida Schulz i terapeutka zajęciowa Dorota Łuszczek. Po kilkudniowej pracy w kuchni uczniowie z Bad Freienwalde umożliwili polskim partnerom przyjemne spędzenie wolnego czasu, odwiedzając wraz z nimi m.in. kręgielnię. Ale największą atrakcję stanowiła wycieczka do Berlina. Oprócz przepięknej panoramy miasta z wieży telewizyjnej była również wizyta na jarmarku adwentowym przy Alexanderplatz. Ponadto zwiedzano zabytki, a dla polskich gości ciekawostką były też przejazdy metrem.
Pierwszą część projektu zakończono 17 grudnia. Druga rozpocznie się w marcu, tym razem w WTZ w Goszkowie. Wówczas uczestnicy zajmą się rozdziałami dotyczącymi tradycyjnych wielkanocnych potraw polskich.
Całość projektu ze strony polskiej nadzoruje kierownik WTZ Goszków Alina Leończyk, a ze strony niemieckiej wicedyrektor szkoły w Bad Freienwalde Bożena Dębowska.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska