Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 7 z dnia 14.02.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Walentynki
Znów będzie Wiosna Ludów
Tolerancja pilnie poszukiwana
Ocena ze sprawowania: przywrócić normalność
Powiat płaci, gmina sprząta
W Moryniu sala dla MOK
Zanim ruszy Czarnówko
Mały Puchar Świata w Zakopanem
Niemiecko-polski festiwal kulturowo-sportowy

Tolerancja pilnie poszukiwana

Jak zwykle - to, co dobre i miłe, nadzwyczaj szybko się skończyło. Trywialne spostrzeżenie, ale jakże w tej chwili prawdziwe po tym, jak przed południem w środę pożegnaliśmy ostatnich naszych gości. Jakich? O tym po kolei.

Już 2 lutego, po tygodniowym zwiedzaniu Krakowa, zawitał do Chojny szczególny gość. Był nim John Sutherland-Smith - Anglik, wykładowca biologii, który pracował m.in. na uniwersytetach w USA, Norwegii i Wielkiej Brytanii, a jednocześnie jeden z trzech w Anglii specjalistów od improwizowanej dramy. Imponujący człowiek, mający bogate doświadczenie w pracy z aktorami, jak też w prowadzeniu międzynarodowych warsztatów z młodzieżą. Przyjechał do Chojny, aby troszkę z nami popracować, czegoś nauczyć, pokazać coś niekonwencjonalnego, z czym jeszcze nie mieliśmy do czynienia. Warsztaty teatralne, które prowadził od 3 do 7 lutego z nami i naszymi kolegami z sąsiedniej szkoły, były wielkim artystycznym doznaniem i wzbogaciły nas o nowe doświadczenia. Bardzo się z Johnem polubiliśmy. Uważa on, że mamy predyspozycje do bycia aktorami. Kto wie, może w przyszłości?...

Warsztaty z improwizowanej dramy prowadził doświadczony John Sutherland-Smith
2 lutego przyleciał z Anglii kolejny gość, którego Chojna już zna: Jeremy Barker z Sherborne, który 12 lat temu (wraz z J. Sutherlandem-Smithem) po raz pierwszy trafił do naszego miasta, polubił je i od tamtej pory pomaga w organizowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć edukacyjno-kulturalnych. To dzięki niemu Chojna jest w Douzelage - międzynarodowej organizacji, skupiającej po jednym mieście z 20 państw Unii Europejskiej. Głównym celem Douzelage jest działalność kulturalna i edukacyjna z udziałem młodzieży. Dwaj angielscy dżentelmeni oglądali okolice Chojny, byli w Szczecinie, odwiedzili znajomych. Nasi tegoroczni maturzyści akurat 4 lutego mieli studniówkę i zaprosili na nią gości z Anglii, którym najbardziej podobał się polonez. Po powrocie do Sherborne pan Barker już szuka specjalisty, który nauczyłby tamtejszą młodzież tego tańca.
5 lutego J. Barker nas pożegnał, a my powitaliśmy głównych gości. Wieczorem przyjechała do Chojny 23-osobowa grupa młodzieży i nauczycieli z Gryphon School w Sherborne (Anglia) oraz Stella Maris College w Meerssen (Holandia). Ich wizyta była kolejną w ramach projektu Socrates Comenius "Tolerancyjni mimo różnic?", którego koordynatorem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie. Zagranicznych kolegów przyjęło w gościnę do swych domów szesnaścioro uczniów naszej szkoły, nauczyciele natomiast znaleźli bardzo wygodne lokum w powstającym w mieście hotelu Premier Cru. Program był bardzo napięty. Rozpoczął się spotkaniem z burmistrzem, a potem zwiedzano miasto. Pokazaliśmy kościół Mariacki, a z Bramy Barnkowskiej oglądaliśmy panoramę. Profesjonalnie przygotowani uczniowie opowiadali historię odwiedzanych miejsc. Po kawie z ciastkiem w Bibliotece Miejskiej wszyscy udaliśmy się w odwiedziny do naszych przyjaciół ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Byli pod wrażeniem pięknego miejsca i osób w nim przebywających, ich pracy i osiągnięć. Po obiedzie rozpoczęły się warsztaty, podczas których wspólnie przygotowywaliśmy prezentację dorobku każdej ze szkół po trzech latach realizacji projektu. W tym czasie koordynatorzy podsumowywali ostatni rok pracy. Koordynatorem ze strony polskiej, a jednocześnie autorem projektu jest Janusz Salamończyk - nauczyciel angielskiego w naszej szkole.
Po ciężkiej pracy wszyscy pojechaliśmy do Zatoni, gdzie zwiedziliśmy Dolinę Miłości, obejrzeliśmy prezentację projektu z nią związanego, piekliśmy kiełbaski przy ognisku i wykorzystywaliśmy każdą chwilę na rozmowy z gośćmi. Ten sympatyczny punkt programu zorganizował nam burmistrz oraz sołtys Zatoni, za co bardzo im dziękujemy. Wieczorem nauczyciele z Anglii i Holandii spotkali się z dyrekcją ZSP 1 i burmistrzem, a my z gośćmi spędziliśmy czas w naszych domach lub... No, nie podam zbyt wielu szczegółów, ale świeży śnieg, który spadł w nocy, zachwycił szczególnie Anglików. Tarzali się w nim jak małe dzieci!

Polski autor i koordynator projektu Janusz Salamończyk
Niewyspani goście 7 lutego uczestniczyli w kolejnych warsztatach, przygotowując multimedialną prezentację swoich szkół i miast w profesjonalnie wyposażonych w ostatnim czasie gabinetach komputerowych w ZSP 1. Potem wspólny udział w warsztatach teatralnych w Centrum Kultury i... wielki finał. O 17 rozpoczęły się w sali widowiskowej CK występy. Obejrzeliśmy wzruszający, piękny i kształcący występ podopiecznych ŚDS w Chojnie. Nie ukrywam, że łezka zakręciła mi się ze wzruszenia w oku, a obserwując gości, ich otwarte buzie i wilgotne oczka, byłam pewna, że właśnie to trzeba było w ten dzień obejrzeć. Następnie multimedialnie prezentowały się Sherborne i Meerssen, a zaraz potem oglądaliśmy rezultaty pracy naszej młodzieży podczas warsztatów teatralnych z J. Sutherlandem-Smithem. Ileż w tak krótkim czasie można się nauczyć?! Jeszcze dwa przedstawienia profilaktyczne w wykonaniu zaproszonych przez nas uczniów ZSP nr 2 z Gryfina oraz jedno przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Było co oglądać! J. Salamończyk podziękował naszym partnerom za owocną współpracę i kształcące spotkania, wszystkim za wszystko i rozpoczął się koncert zespołu Renaissance. No i ostatnia, ale intensywnie wykorzystana na umacnianie więzi z przyjaciółmi z Meerssen i Sherborne noc zleciała w mgnieniu oka.

Szkoda, że to ostatni rok trwania projektu. Ale... u nas ciągle coś się dzieje. Niedługo XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej z udziałem gości z Anglii. Potem kolejne projekty (jeden koordynowany przez Luksemburg, drugi przez Węgry), w których będziemy uczestniczyli. A potem znowu coś się wykluje. Miedzy innymi z tych powodów cieszę się, że chodzę do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie.
Uczestnik projektu Comenius "Tolerancyjni mimo różnic?" - ZSP nr 1 w Chojnie
(fot. rr)

Organizatorzy spotkania partnerów w ramach projektu Comenius "Tolerancyjni mimo różnic", nauczyciele ZSP nr 1 w Chojnie, dziękują za wszelką pomoc rodzinom uczniów, którzy przyjęli i troskliwie zaopiekowali się gośćmi z Anglii i Holandii, W. Konarskiemu - burmistrzowi Chojny, A. Horwat-Makowskiej - dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnie, R. Górskiemu - dyrektorowi Centrum Kultury w Chojnie, dyrekcji ZSP nr 2 w Chojnie, R. Mateckiemu - sołtysowi Zatoni, dyrekcji ZSP nr 2 w Gryfinie.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska