Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 8 z dnia 21.02.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ptasia grypa tuż za miedzą
Jak zapobiec korupcji?
Krótka kołdra dyrektora Dzioka
Stowarzyszenia animują kulturę
Smaki pogranicza
Spotkania regionalne
MGOK jak pałacyk
Chronione Morzycko
Podwójny jubileusz Odry Chojna (3)

Stowarzyszenia animują kulturę

Z pomysłem zagospodarowania budynku dawnej słodowni w Angermünde wystąpiły trzy tamtejsze organizacje pozarządowe: Europahaus, Stowarzyszenie Kulturalne i Stowarzyszenie Turystyczne. Duży, czterokondygnacyjny obiekt od 1990 roku stoi opuszczony. Właścicielem gruntu jest miasto. Powstały dwie konkurencyjne koncepcje: urządzenie kolejnego w tej okolicy Domu Seniora albo utworzenie Fabryki Kultury z młodzieżowym hotelem, punktami gastronomicznymi, muzeum dla dzieci, Akademią Młodzieży, muzeum regionalnym i literackim. Byłoby to także idealne miejsce na rozmaite niemiecko-polskie imprezy, spotkania, seminaria.

W ostatnią sobotę 18 lutego w Angermünde zorganizowano warsztaty na temat perspektyw wykorzystania starej słodowni do celów kulturalnych. Oprócz gospodarzy z Europahaus, uczestniczyli też przedstawiciele organizacji al globe z Poczdamu, a także Centrum Kultury w Chojnie. O funkcjonowaniu podobnych instytucji mówili goście z Berlina i szwajcarskiej Lucerny. Zwracano uwagę na zalety obiektu: dużą powierzchnię, położenie blisko Berlina i polskiej granicy, co z góry determinuje współpracę z partnerami zza Odry. Z obiektu miałyby korzystać m.in. grupy szkolne, sportowe, konferencyjne, turystyczne.
Ostateczna koncepcja Fabryki Kultury jeszcze się krystalizuje. Na remont i adaptację budynku potrzebne są niemałe pieniądze. Potem obiekt ma się utrzymywać sam.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska