Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 8 z dnia 21.02.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ptasia grypa tuż za miedzą
Jak zapobiec korupcji?
Krótka kołdra dyrektora Dzioka
Stowarzyszenia animują kulturę
Smaki pogranicza
Spotkania regionalne
MGOK jak pałacyk
Chronione Morzycko
Podwójny jubileusz Odry Chojna (3)

Kartki z archiwum Czesława Giergiela
Podwójny jubileusz Odry Chojna (3)

Połowa lat 80.
Po trzech sezonach tułaczki na boiskach A-klasy, w połowie lat osiemdziesiątych Odra Chojna wróciła do okręgówki. Już w pierwszym sezonie (1984/85) jakby coś drgnęło w klubie na lepsze. Jako beniaminek zespół zajął V miejsce (najwyższe z beniaminków). W następnych rozgrywkach chojeński klub pod wodzą ówczesnego trenera Janusza Żołędziewskiego zajmował po rundzie jesiennej VII miejsce z 14 pkt, tracąc do lidera Pomorzanina Nowogard tylko 4. Rozpoczynając rundę rewanżową wiosną 1986 r., Odra odniosła cztery zwycięstwa pod rząd i stała się niespodziewanie rewelacją. Po dwóch kolejnych remisach zespół uwierzył w końcowy sukces, odnosząc następnie 6 kolejnych zwycięstw. Tym samym piłkarze Odry wywalczyli pierwszy historyczny awans do III ligi. Na ten sukces zapracowało 17 piłkarzy.
Niestety, awans do wyższej ligi przerósł możliwości organizacyjne klubu, działaczy i większość zawodników. Mimo ambicji, zabrakło umiejętności. Pierwszy historyczny mecz o mistrzowskie punkty Odra przegrała w Chojnie 10 sierpnia 1986 r. (niedługo minie więc już 20 lat od debiutu w III lidze), ulegając Stoczniowcowi Barlinek 1:2 (0:1). Przy stanie 0:2 pierwszą historyczną bramkę dla Odry zdobył Wojciech Kubicki. Skład: kapitan B. Kałużny, bramkarze: Szabelski, Szumski (od 54' Jóźwiak), Lemański, G. Rajfur, Bucyk, Chojnacki, Żurawski, Nowocień, (52 Czajkowski), Kuflowski, Kubicki. Trener Janusz Żołędziewski, kier. drużyny Stanisław Stasiak. Prezesem w tym okresie był Bolesław Paulski.

Autorzy sukcesu z 1986 roku. Stoją od lewej: Janusz Żołędziewski (trener), Roman Szabelski, Mieczysław Kusiak, Adam Lemański, Dariusz Szumski, Grzegorz Rajfur, Andrzej Kuflowski, Teofil Matwijów, Jan Bartos, Stanisław Stasiak (kier. drużyny). Klęczą od lewej: Paweł Knade, Bogusław Kałużny, Jarosław Chojnacki, Marek Grabowski, Piotr Dongowski, Kazimierz Bucyk, Wojciech Kubicki. Zdjęcie wykonane przez autora opracowania po ostatnim meczu w dniu awansu 22 czerwca.
Już po rundzie jesiennej było wiadomo, że chojeński klub nie utrzyma się w III lidze, gdyż odniósł tylko 2 zwycięstwa, 4 remisy i doznając 7 porażek, mając na koncie 7 punktów i bramki 9-21. Wówczas regulamin był nieco inny niż obecnie: za zwycięstwo różnicą 3 bramek były 3 punkty, a za porażkę różnicą 3 goli odejmowano 1 punkt. W rundzie rewanżowej wiosną 1987 r. Odra poniosła same porażki (13 pod rząd). Mało tego, 6 meczów przegrała różnicą 3 bramek. W całej rundzie wiosennej piłkarze Odry zdobyli 3 bramki, w tym 1 na własnym boisku (W. Andrzejewski).
Po spadku do klasy okręgowej trenerem został były zawodnik klubu Adam Zawalski, który potrafił stworzyć atmosferę w drużynie - widać to było po wynikach. Na 26 meczów mistrzowskich 8 z nich zakończyło się bezbramkowymi remisami 0:0. Efektem było VIII miejsce na mecie sezonu.

Sezon 1988/89
W następnym sezonie 1988/89 Odra kończy rozgrywki na VI miejscu z dorobkiem 30 pkt i dodatnim bilansem bramek 39-30. Kolejny sezon rozpoczął się rewelacyjnie od 5 zwycięstw pod rząd, tym samym powstała szansa ponownego awansu do III ligi. Po dwóch następnych mało udanych meczach przyszła seria kolejnych 6 zwycięstw pod rząd. Tym samym Odra zdecydowanie zajęła jesienią I miejsce (11 zwycięstw, 1 remis, 1 porażka) - punkty 23:3, bramki 27-8. Runda rewanżowa rozpoczęła się znów pomyślnie od kolejnych zwycięstw, w tym rekordowym w derbach powiatu 8:1 z Mieszkiem Mieszkowice. Udany sezon zakończyli chojnianie na I miejscu, gromadząc 42 pkt i wyprzedzając Inę Goleniów o 9. Autorzy drugiego awansu Odry do III ligi: prezes Julian Wieder, trener Adam Zawalski, zawodnicy: Marek Salbert, Marek Grabowski, Mieczysław Kusiak, Krzysztof Matuszewski, Leszek Żygielewicz, Grzegorz Rajfur, Piotr Ćwiczak, Józef Bautenbach, Dariusz Majda, Marek Jaz, Leszek Jaz, Arkadiusz Łągiewczyk, Paweł Kwaśny, Tomasz Szkuciak, Sławomir Chmurzyński, Wiktor Andrzejewski, Piotr Pietrzyk, Piotr Wąchała, Sebastian Krukowski, Maciej Grzegórzek. Zdobywcy bramek: Marek Jaz 24, Wiktor Andrzejewski 11, Paweł Kwaśny 9, Dariusz Majda 7, Krzysztof Matuszewski 5, Piotr Pietrzyk 5, Maciej Grzegórzek 2. Razem 63.

Rozpoczynając ponownie występy w III lidze, Odra wystartowała wręcz rewelacyjnie, zdobywając w 4 pierwszych meczach 7 pkt (3 zwycięstwa i 1 remis). Powietrze uszło po piątym spotkaniu. W Darłowie z tamtejszą Darłovią za sprawą sędziego doznali wysokiej, niezasłużonej porażki 1:6 (1:5). Od tego meczu aż do końca sezonu nie mogli się pozbierać. Zanotowali jeszcze tylko 4 remisy i doznali 5 porażek. W efekcie IX miejsce z 11 punktami na mecie jesieni. (cdn.)
Czesław Giergiel

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska