Dzisiaj jest poniedziałek, 28 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 9 z dnia 28.02.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Padłe ptaki w Schwedt
Laguna w dużych tarapatach
Nie mógł żyć bez piłki
Odważne decyzje w Mieszkowicach
Dobry pomysł w Gryfinie
Kto się w Cedyni wstydzi i kogo?
Popijali bałabasem
Trzy lata współpracy i kolejny dobry start Zielonych
Podwójny jubileusz Odry Chojna (4)

Odważne decyzje w Mieszkowicach

W Mieszkowicach podczas sesji Rady Miejskiej 16 lutego podjęto dwie ważne uchwały, mające istotne znaczenie dla gminnych finansów. Zdecydowano się na zaciągnięcie dwóch kredytów na łączną sumę prawie 3 mln zł, które przeznaczone zostaną na inwestycje. Główny kredyt w wysokości 2,4 mln wzięty zostanie na zagospodarowanie budynku przychodni przy ul. Korczaka (przy wyjeździe do Chojny), a drugi - mniejszy (448 tys.) na budowę kanalizacji sanitarnej w Starych Łysogórkach.

Burmistrz Piotr Szymkiewicz już w roku ubiegłym zapowiadał, że musi coś zrobić z gmachem niedokończonej przychodni. Przychodnia zbudowana kilkanaście lat temu stała się po reorganizacji służby zdrowia niepotrzebnym balastem i solą w oku kolejnych ekip mieszkowickiej władzy. Było parę koncepcji jej zagospodarowania, lecz żadna nie doczekała się realizacji, głównie ze względów finansowych. Gdy próby sprzedaży także się nie powiodły, problem powrócił. W końcu burmistrz zdecydował, że nadszedł czas, by sprawę zakończyć. Zapewne taka decyzja zapadłaby dużo wcześniej, gdyby nie obciążenie finansowe związane z budową gimnazjum. Obecnie - jak wyznał P. Szymkiewicz - zadłużenie jest niewielkie i pobranie nawet tak znacznego kredytu będzie bezpieczne. Gdy gmina parę lat temu była w apogeum spłat należności, to zadłużenie sięgało 50 proc. rocznych dochodów, a obecnie w najgorszym okresie, czyli w roku 2007 będzie 32 proc., a więc nieco ponad połowę dopuszczalnej ustawowo wielkości. Burmistrz uspokajał radnych, że wszystko jest pod kontrolą i nie ma obaw, że gmina w jakimś okresie popadnie w tarapaty. Obydwie uchwały przeszły jednogłośnie. Zabezpieczeniem pobranego kredytu jest budynek gimnazjum.

Ten wielki jak na Mieszkowice i niezagospodarowany budynek
jest od wielu lat zmorą gospodarzy miasta
Jak już wcześniej pisaliśmy, przychodnia jest przeznaczona na mieszkania. Część z nich będzie sprzedana i burmistrz liczy, że z uzyskanych pieniędzy łatwiej będzie spłacić zaciągnięty kredyt. Ostatnia rata ma być spłacona w 2013 roku.
(tekst i fot. tw)

W Mieszkowicach podjęto bardzo ważną i odważną decyzję. Z tym budynkiem trzeba było w końcu coś zrobić. W kuluarach często słyszałem, że najlepiej byłoby go rozebrać, a teren podzielić na działki i sprzedać. Zapewne byłaby to z ekonomicznego punktu widzenia decyzja najwłaściwsza. Jednak głośno nikt nie odważył się takiej opinii wyrazić. W Polsce takiej decyzji nikt nie podejmie, bo zostałby zlinczowany. Nawet stare, betonowe rudery się remontuje, bo "przecież to jest dobro narodowe i wszyscy je budowali".
Wygląda na to, że mniej więcej za dwa lata w Mieszkowicach problem będą mieli z głowy. A co z niedokończoną przychodnią w Chojnie?
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska