Dzisiaj jest poniedziałek, 28 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 9 z dnia 28.02.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Padłe ptaki w Schwedt
Laguna w dużych tarapatach
Nie mógł żyć bez piłki
Odważne decyzje w Mieszkowicach
Dobry pomysł w Gryfinie
Kto się w Cedyni wstydzi i kogo?
Popijali bałabasem
Trzy lata współpracy i kolejny dobry start Zielonych
Podwójny jubileusz Odry Chojna (4)

Popijali bałabasem

Chociaż okres karnawałowy jeszcze nie minął, Koło Gospodyń Wiejskich w Krzywinie zorganizowało biesiadę połączoną z prezentacją i degustacją dań postnych. Przy okazji wspaniały gawędziarz, doskonale znany w naszej okolicy znawca i propagator potraw regionalnych Marek Kozanecki z Gryfina podzielił się swą wiedzą na temat tradycji i obyczajów związanych z postem i okresem świąt wielkanocnych. Na biesiadę w klubie OSP "Florian" zaproszono władze gminy Widuchowa, miejscowych księży, nowo utworzone koło KGW w Lubiczu oraz - w ramach wymiany międzygminnej - Koło Gospodyń z Brwic (gm. Chojna). Przybyła także prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Ryszarda Bekier.

Główne organizatorki biesiady - od prawej:
Mariola Fatyga, Jadwiga Mazur, Iwona Wołyńska
Po degustacji kilkunastu potraw (różnorodnych sałatek, ryb, jaj, wypieków) biesiadnicy wraz z kapelą "Raz na ludowo" z Widuchowej prześpiewali wszystkie teksty popularnych piosenek ze śpiewnika przygotowanego przez organizatorów. Gdy zasychało w gardle, popijano bałabasem - staropolskim wonnym, ziołowym napojem przygotowanym przez M. Kozaneckiego. Atmosfera spotkania była wspaniała, mimo że bałabas nie jest napojem rozweselającym, lecz pobudzającym trawienie. Swoisty aromat uzyskuje się z naparu rumianku, mięty i lipy.

Marek Kozanecki przybył z pokaźnym gąsiorem bałabasu i wieloma innymi niespodziankami
Warto zaznaczyć, że Krzywin stał się wiejskim ośrodkiem kulturalnym godnym naśladowania. Możliwe jest to dzięki owocnej współpracy kilku instytucji: OSP, KGW, koła TPD, szkoły, władz gminy, parafii. Od wielu lat Krzywin jest organizatorem słynnej ligi biegów przełajowych, a ostatnio był również gospodarzem paru znaczących imprez, np. Międzynarodowego Rowerowego Rajdu Gwiaździstego, połączonego z prezentacją wyrobów regionalnych czy też pokazem możliwości kulinarnych z wykorzystaniem kapusty. Powstało tam również stowarzyszenie "Samosiejka", którego celem jest pielęgnowanie tradycji, promocja wyrobów regionalnych, zachęcanie do uprawy dawnych, niezmodyfikowanych odmian warzyw i owoców. Prezesem stowarzyszenia jest Mariola Fatyga - także szefowa KGW.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska