Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 9 z dnia 28.02.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Padłe ptaki w Schwedt
Laguna w dużych tarapatach
Nie mógł żyć bez piłki
Odważne decyzje w Mieszkowicach
Dobry pomysł w Gryfinie
Kto się w Cedyni wstydzi i kogo?
Popijali bałabasem
Trzy lata współpracy i kolejny dobry start Zielonych
Podwójny jubileusz Odry Chojna (4)

Trzy lata współpracy i kolejny dobry start Zielonych

18 lutego na obiektach skoczni narciarskich w Bad Freienwalde odbył się Niemiecko-Polski Festyn Kulturalno-Sportowy, na który przybyło ok. 1000 uczestników z Brandenburgii i liczna grupa Polaków. Zaplanowany bogaty program artystyczny i sportowy musiał zostać skorygowany ze względu na zbyt małą ilość śniegu. Nie odbyły się m.in. atrakcyjnie zapowiadające się sztafety w biegach narciarskich z udziałem burmistrzów Bad Freienwalde i Mieszkowic oraz innych polityków i sportowców z obu krajów. Zgromadzona pod skoczniami publiczność miała możliwość obejrzenia występów artystów z obu krajów, była okazja porozmawiania z obecnymi na festynie niemieckimi medalistami olimpijskimi, reprezentującymi różne dyscypliny sportu. Można było obejrzeć na żywo przekaz z zawodów olimpijskich w Turynie. Odważniejsi uczestnicy festynu próbowali zjazdów spod progu średniej skoczni - na nartach lub w dużych dmuchanych kołach.
Odbył się także konkurs skoków narciarskich na skoczniach K-10, K-20, K-40, w którym wzięli udział m.in. skoczkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego Zieloni '95 Mieszkowice. Zaliczyli swój kolejny dobry występ. Na małej skoczni zwyciężył najmłodszy skoczek Zielonych Patryk Kuśpiś, którego najdłuższe skoki to 8,5 i 9 m. Czwarte miejsce zajął Adrian Stelmach, skacząc 6,5 m.

Najlepsza trójka na K-49. Od lewej: Stefan Wiedmann, Albert Michael, Tomasz Karolak
Na skoczni K-40 trzeci był Tomek Karolak, który zaliczył odległość 35,5 m. Zwyciężył Stefan Wiedmann - 36,5 m. Mateusz Jasiński był siódmy, lądując na 32 metrze. Na tej skoczni, ze względu na panujące warunki, przeprowadzono tylko jedną punktowaną serię skoków. W zawodach nie wziął udziału będący ostatnio w wysokiej formie Jakub Jasiński, który jeszcze pauzuje po urazie, którego doznał w Zakopanem. Dwóch innych skoczków Zielonych nie wystartowało z powodu choroby.

Najmłodszy skoczek Zielonych Patryk Kuśpiś odbiera nagrodę za I miejsca na skoczni K-10 z rąk Rudiego Tennera - prezesa Związku Narciarskiego Brandenburgii
Organizatorzy festynu, podsumowując trwającą trzy lata współpracę między klubami Wintersportverein '1923 Bad Freienwalde i UKS Zieloni '95 Mieszkowice, stwierdzili, że jest to swego rodzaju ewenement, świadczący o faktycznym realizowaniu ponad granicami wspólnych sportowych celów. Obecny na festynie dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego Krzysztof Wika życzył, aby ta polsko-niemiecka współpraca dalej się rozwijała i przenosiła na inne dziedziny. Prezes Zielonych Krzysztof Karolak podziękował partnerom za możliwość bezpłatnego korzystania z obiektów narciarskich, za opiekę, jaką niemiecki trener Sven Koch sprawuje także nad grupą polskich skoczków. Wyraził jednocześnie nadzieję, że w niedługim czasie uda się zrealizować jeden z punktów umowy zawartej w październiku w Poczdamie między polskim i niemieckim związkiem narciarskim, mówiący o zatrudnieniu w Bad Freienwalde polskiego szkoleniowca, którego obecność byłaby niezbędna po wybudowaniu skoczni K-65. Poziom wyszkolenia skoczków z Mieszkowic już w najbliższych latach pozwoliłby na starty w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, co umożliwiłoby awans naszego województwa w klasyfikacji w sportach zimowych. To jednak wymaga większego zrozumienia i pomocy ze strony władz wojewódzkich oraz przekonania, że nawet w niektórych uczniowskich klubach sportowych tkwi duży potencjał, który należy wykorzystać. Trenujący tu zawodnicy z niewielkich miejscowości pokazują, że stać ich na rywalizację ze znacznie mocniejszymi konkurentami z tak renomowanych klubów, jak Start Krokiew Zakopane, Sokół Szczyrk, Śnieżka Karpacz, czy Wisła Ustronianka.
(mix)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska