Dzisiaj jest sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 14.03.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Szpital w Gryfinie: prywatyzacja albo krach
Przyjazny urząd w Baniach
Czy statystyki są prawdziwe?
To nie służy patriotyzmowi
Trzy projekty pomnika
Gmina to nie folwark
Lotnisko z wiatrakami w tle
Gimnastyka i balet
Podwójny jubileusz Odry Chojna (5)

Szpital w Gryfinie: prywatyzacja albo krach

Przed tygodniem pisaliśmy o problemach związanych z likwidacją starego gryfińskiego ZOZ-u i spłatą zaległego zadłużenia. Mniej wtajemniczonym przypominamy, że kiedyś ZOZ zarządzał całą służbą zdrowia w powiecie, łącznie ze szpitalem i wszystkimi przychodniami. Po reformie najpierw usamodzielniły się przychodnie (powstały zakłady podstawowej opieki zdrowotnej), a potem oddzielono szpital. ZOZ pozostał z paromilionowym długiem jako firma dotowana przez powiat. Nie mógł być zlikwidowany, bo automatycznie dług przeszedłby na powiat, a wierzyciele mogliby natychmiast egzekwować swe należności, paraliżując działalność samorządu.

A szpital?
Odszedł na swoje w 2000 r. od zadłużonego "taty" i miał sobie radzić sam. Jak wiemy, nie poradził sobie. Była restrukturyzacja (podział na trzy placówki), program naprawczy, kolejne wsparcia z powiatu, gminy i...? Dług narastał, placówce groziła likwidacja, w czerwcu ub.r. odeszła dyrektor Barbara Turkiewicz i znaczna część kadry. Powiat ogłosił konkurs na dyrektora. Kilka tygodni później szpitalem zaczął zarządzać Jerzy Gromowski, a nowy program restrukturyzacyjny wdraża spółka "Intermed".

Stan aktualny
Mimo różnych zabiegów restrukturyzacyjnych szpital nie może wyjść na prostą i nadal generuje dług. Główną przyczyną jest niekorzystny (mniejszy) kontrakt na usługi medyczne, jaki zaoferował Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie trzeba podjąć jakieś niekonwencjonalne kroki, żeby wyjść z tego zaklętego kręgu i uratować placówkę. Trochę konkretów padło podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. Radny Jan Podleśny zaapelował do zarządu, żeby jak najszybciej podjął konkretne działania, bo sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. Jak mówi radny, szpital jest zadłużony na 3,6 mln zł. W 2005 r. odnotował stratę w wysokości 1,146 mln. Obecnie zadłuża się w tempie 80 tys. miesięcznie. Spółka "Intermed" wyraziła chęć zakupu dotychczas dzierżawionej gryfińskiej przychodni (obok szpitala), co może podreperować sytuację finansową. Zdaniem J. Podleśnego, obecnie najlepszym wyjściem byłoby oddanie spółce szpitala w dzierżawę (podobno ku temu skłania się dyrektor) z perspektywą jego wykupu. Prywatyzacja jest niezbędna, bo inaczej placówka prędzej czy później pójdzie pod młotek.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska