Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 21.03.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zatoń i Raduń zapowietrzone
Interreg bez tajemnic
Projekt pomnika wybrany, przewodniczący nie chce rozmawiać
Będą doradcy dla nauczycieli
60-lecie u Korczaka
Sztuka, która integruje
Sport

Będą doradcy dla nauczycieli

Porozumienie parafują: dyrektor CDiDN Czesław Plewka (w środku), starosta Ewa De La Torre i burmistrz Morynia Jan Maranda
Parokrotnie pisaliśmy o próbach zorganizowania w naszym powiecie systemu doradztwa metodycznego dla nauczycieli. Od pewnego czasu sprawę pilotuje naczelnik Wydziału Edukacji w starostwie Wacław Gołąb. Wspierał go także odpowiedzialny w powiecie za oświatę etatowy członek zarządu Adam Nycz, przekonując wójtów i burmistrzów do projektu. Jak się okazało, sprawa nie była prosta, chociaż generalnie nikt nie kwestionował zasadności powołania zespołu. W kuluarach mówiono o podtekście politycznym i niechęci niektórych osób do pomysłodawcy przedsięwzięcia. Ostatecznie jednak projekt doczekał się realizacji, chociaż w okrojonej formie. Do porozumienia przystąpiły trzy gminy: Cedynia, Moryń i Mieszkowice oraz powiat jako zwierzchnik szkół ponadgimnazjalnych. 15 marca w starostwie przedstawiciele tych jednostek podpisali stosowne dokumenty. Parafował je także dyrektor Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie Czesław Plewka (w przeszłości kurator oświaty). Obecna była również Maria Twardowska - konsultant ds. doradztwa metodycznego. Dr Plewka wyraził zadowolenie, że na terenie naszego powiatu powstaje zespół metodyczny. - Połowa sukcesu już jest. Studnia została wykopana, ale niestety, nie wszystkich dało się do tej studni doprowadzić. Teraz potrzebna jest umiejętność naszego współdziałania i poszukania odpowiednich nauczycieli-doradców. Od nich będzie dużo zależeć, bo jeżeli potrafią wokół siebie zgromadzić większość nauczycieli i z nimi pracować metodycznie, to będą sukcesy. Gdy one się pojawią w wynikach zewnętrznych, to będzie najlepszy argument dla tych, którzy nie bardzo dostrzegają potrzebę doradztwa. Myślę, że teraz nie znajdziemy innych argumentów. To nie jest nic nowego, bo doradztwo już było i dobrze funkcjonowało - mówił dyrektor CDiDN. Podziękował pomysłodawcom przedsięwzięcia, które - jak zaznaczył - nie jest drogie, łatwe do wdrożenia i zapewne przyniesie wymierne efekty.

W podobnym duchu wypowiedział się naczelnik Gołąb, wyrażając nadzieję, że już w niedługim czasie do idei przekonają się malkontenci i obszar objęty doradztwem będzie się powiększał. Szczecińskie CDiDN oferuje nauczycielom-doradcom pomoc (szkolenia) tak, żeby z początkiem nowego roku szkolnego mogli rozpocząć pracę. Zgodnie z porozumieniem, zakłada się, że od 1 września w naszym powiecie do dyspozycji nauczycieli będzie 9 metodyków. Gdyby wszystkie gminy zaakceptowały projekt, to ich liczba wzrosłaby do 25.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska