Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 21.03.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zatoń i Raduń zapowietrzone
Interreg bez tajemnic
Projekt pomnika wybrany, przewodniczący nie chce rozmawiać
Będą doradcy dla nauczycieli
60-lecie u Korczaka
Sztuka, która integruje
Sport

60-lecie u Korczaka

Dyr. E. Piotrowski
60 lat polskiej oświaty w Chojnie to jednocześnie 60 lat szkoły im. Janusza Korczaka - najpierw podstawowej, a od 1999 r. gimnazjum. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 17 marca w Centrum Kultury, poprzedzona mszą św. w kościele św. Trójcy. Wśród gości był bp. Marian Kruszyłowicz, dyrektor Delegatury Kuratorium Ryszard Lejman (przekazał życzenia od kuratora Kotlęgi), szef partnerskiej Gesamtschule im. Ehma Welka w Angermünde Frank Bretsch, przedstawiciel Polskiego Komitetu Korczakowskiego Jacek Krogel, władze gminy, dawni i obecni nauczyciele, absolwenci, poczty sztandarowe chojeńskich szkół i ich dyrektorzy. Naczelnik Wydz. Edukacji starostwa Wacław Gołąb przekazał życzenia od starosty. Dyrektor szkoły-jubilatki Edward Piotrowski mówił o związkach swej placówki z miastem: - Prawie każdy mieszkaniec był, jest lub będzie naszym absolwentem.

Młodzież pod kierunkiem Ewy Stryczek przybliżyła najważniejsze wydarzenia z historii placówki. Ilustrował to pokaz multimedialny, przygotowany przez Andrzeja Krucewicza, a także specjalnie wydana i bogato ilustrowana zdjęciami broszura, opracowana przez Agnieszkę Nowak przy współpracy Ireny Tołłoczko i Bernardy Pasek-Macyszyn.
Przyjaciele Szkoły: Kazimierz Stranc, Zenon Świderski i Franki Bretsch
Chojeńska szkoła zaczęła funkcjonować we wrześniu 1945 r. przy ul. Mieszka I, a w marcu następnego roku przeprowadziła się do obecnego budynku. Oprócz szkoły podstawowej, w latach 1954-57 mieściło się tu także Liceum Pedagogiczne. 28 lutego 1963 r. podstawówce nadano imię J. Korczaka z inicjatywy ówczesnego kierownika Mariana Spławskiego, który szefował jej aż 22 lata (do 1976 r.). Tylko rok krócej (1978-99) dyrektorem był Zbigniew Stochnij.
Gości witał król Maciuś I ze swą świtą
Na piątkowej uroczystości dyrektor Piotrowski wręczył honorowe tytuły Przyjaciela Szkoły: dyrektorowi Frankowi Bretschowi oraz dwóm emerytowanym nauczycielom: Kazimierzowi Strancowi i Zenonowi Świderskiemu. Następnie przedstawiono inscenizację słowno-muzyczną, przygotowaną pod kierunkiem Bożeny Rusak, Henryki Chronchol i Leszka Żarkowskiego w oparciu o teksty Korczaka, Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego i Piwnicy pod Baranami. Młodzież zaprezentowała się na scenie bardzo profesjonalnie. Jednym z bardziej poruszających momentów było odśpiewanie słynnej "Dezyderaty": "...Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia. Ani też nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań ona jest wieczna jak trawa... Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić w nagłym nieszczęściu. Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny. Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj. I czy to jest dla ciebie jasne czy nie wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze. Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek On ci się wydaje".
Uroczystość zakończyła się w budynku szkoły spotkaniem pokoleń i wspomnieniami.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska