Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 14 z dnia 4.04.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rocznica
Dżentelmen i patriota
Odwołano i co dalej?
Czy powstanie geopark?
Jak to z bitwą pod Cedynią było
XIII Festiwal Piosenki Angielskiej Chojna 2006
Masowe przełaje po raz sześćdziesiąty
Piłka nożna

Masowe przełaje po raz sześćdziesiąty

Już po raz sześćdziesiąty zostaną 8 kwietnia zorganizowane Gryfińskie Masowe Biegi Przełajowe, na które zaprasza Międzyszkolny Ośrodek Sportowy.

Mówi dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Jan Podleśny: - Gryfińskie Masowe Biegi Przełajowe to jedna z najstarszych cyklicznych imprez sportowych w naszym województwie. Pierwsze zawody odbyły się w 1976 roku, a więc 30 lat temu na terenie parku miejskiego w Gryfinie. Organizatorem od początku był MOS. Ówczesnym dyrektorem był Eugeniusz Kuduk, z którym wspólnie podjęliśmy decyzję o organizacji tych zawodów. Na początku odbywało się 12 biegów (8 w kategoriach szkół podstawowych i 4 w kat. szkół średnich). Biegi od początku cieszyły się dużym powodzeniem i dlatego do nazwy zostało dodane słowo "masowe". Lekko licząc, przez 30 lat udział wzięło ok. 60 tysięcy osób. Pewnie niedużo jest dorosłych gryfiniaków, którzy jako uczniowie nie brali udziału. Rekord uczestnictwa na jednej imprezie padł podczas 50. edycji wiosną 2001 r., kiedy wystartowało łącznie 1708 zawodników i zawodniczek. W naszych biegach brali udział i wygrywali znani miejscowi lekkoatleci: Waldemar Lisicki - wielokrotny mistrz Polski w biegach na 800 i 1500 m, Jarosław Janicki - wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, wicemistrz świata na 100 km, Michał Bieniek - reprezentant i rekordzista Polski w kategoriach młodzieżowych w skoku wzwyż, a także wielu gryfińskich lekkoatletów i przedstawicieli innych dyscyplin. Przez 30 lat nastąpiła zmiana pokolenia. Ci, którzy startowali i wygrywali 20-30 lat temu, dzisiaj kibicują swoim dzieciom, a zdarza się, że dalej startują w biegu otwartym. Z ostatnich lat przypominam sobie zwycięstwo Krzysztofa Stefańskiego w biegu klas VI i jego mamy Małgorzaty w biegu otwartym, trzykrotne zwycięstwa Roksany Gierasimczyk (w kategorii przedszkolaków, klas I i klas II) i jej mamy Anny w biegu otwartym, zwycięstwa małżeństwa Moniki i Marka Saneckich (Marek wygrywał jako uczeń 20 lat temu, a pewnie już niedługo zacznie wygrywać ich córka Julia). Takich przypadków było pewnie bardzo dużo.
Atrakcyjność biegów przełajowych wynika z potrzeby ruchu młodego człowieka. Dzieci chętnie rywalizują ze sobą, funkcjonuje naturalna chęć sprawdzenia swoich możliwości na tle dużej grupy rówieśników. Proszę sobie wyobrazić, co czuje taki 8-latek biegnący w 100-osobowej grupie, ile musi w tym być emocji. Uczestnictwo nic nie kosztuje, można po prostu przyjść i pobiec, nie trzeba specjalnego sprzętu, tylko chęci. Nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności, bo bieg jest naturalną formą ruchu. Biegać każdy potrafi, jedni trochę wolniej, drudzy szybciej, ale każdy - mówi dyrektor MOS Jan Podleśny.

8 kwietnia odbędzie się 60. edycja Gryfińskich Masowych Biegów Przełajowych. Miejscem od paru lat jest stadion przy ul. Sportowej. Zaplanowano 20 biegów w różnych kategoriach wiekowych: od przedszkolaków po bieg otwarty dorosłych. Każdy dostanie pamiątkowy znaczek i dyplom, a najlepsi - medale i nagrody rzeczowe. Najwcześniej, bo już o godz. 10, ruszą na trasę dziewczęta ze szkół średnich. O 10.30 bieg otwarty na dystansie 1000 m. Imprezę zakończy o 13 rywalizacja gimnazjalistek i gimnazjalistów. Więcej informacji: www.mosgryfino.z.pl

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska