Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 25.04.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Już nie ma zagrożenia
Kenijczycy w Gozdowicach
Rusza Wiosna Ludów nad Odrą
XIII Festiwal Piosenki Angielskiej: wyrównana stawka
Geopark szansą trzech powiatów
Nadodrzańskie smakołyki coraz bliżej
Papieski Bieg Kwietny
Spokojna zmiana w Cedyni
Piłka nożna

XIII Festiwal Piosenki Angielskiej: wyrównana stawka

Już dawno nie było tak wyrównanej stawki wykonawców Festiwalu Piosenki Angielskiej w Chojnie. Jego trzynasta edycja odbyła się w Centrum Kultury 21-22 kwietnia. W szranki stanęło 25 wykonawców z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, a także po raz pierwszy ze Szwecji (Lucy Nordqvist z Uniwersytetu w Sztokholmie) i z Niemiec (zespół Flip A Coin ze Schwedt). W porównaniu z poprzednimi latami wystąpiło o wiele więcej wykonawców niekorzystających z nagranego wcześniej podkładu, gdyż na scenie dominowały zespoły, w tym 20-osobowy chór z Akademii Morskiej w Szczecinie.

Wygrał zespół Big Fat Mama z Politechniki Szczecińskiej
Wokalistka zwycięskiego zespołu Wioletta Baran
Tym razem nikt wyraźnie nie górował poziomem nad pozostałymi, dlatego niezwykle trudne zadanie miało jury pod przewodnictwem Pawła Pawłowskiego (wokalisty zespołu Włochaty) z udziałem m.in. Andrzeja Kwinto (muzyka współpracującego z Kasią Nosowską w pierwszych latach jej kariery), Marco Meinela (wokalisty bluesowego Jaw Raw) i dziennikarki redakcji muzycznej Polskiego Radia Szczecin. Obrady były burzliwe jak nigdy. Ostatecznie pierwszą nagrodę (1000 zł i odtwarzacz MP3) przyznano zespołowi Big Fat Mama z Politechniki Szczecińskiej w składzie: Wioletta Baran, Szymon Drabkowski, Jakub Fiszer, Mateusz Samolong, Aleksander Szerszeń i Tomasz Szpak. Jurorzy docenili oryginalność repertuaru i poziom wykonania. Wokalistka postawiła sobie wysoko poprzeczkę, inspirując się słynną Janis Joplin. II miejsce (zestaw kina domowego i odtwarzacz MP3) zajął zespół Withoutkate z Katedry Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego (Agata Malcherek, Radosław Winczewski, Mariusz Nowicki, Adrian Kluś, Jakub Wiśniewski, Mateus
Paweł Pawłowski odczytuje werdykt jury
z Prygoń, Marcin Czutko, Magdalena Kruszewska, Grzegorz Kruszewska, Elżbieta Rataj). Przedstawili oni m.in. bardzo udaną interpretację "Little Wing" Hendriksa z imponującą improwizacją saksofonową. Trzecia nagroda (mikrowieża Philips) przypadła zespołowi Magda Mazur Band ze Szczecina. Warto zaznaczyć, że był to ich debiutancki występ. Dwa wyróżnienia (mikrowieża i odtwarzacz DVD) przyznano grupom Sex ze Szczecina i Lady Extasy z Zespołu Szkół nr 2 w Koszalinie. Nagrodę publiczności (odtwarzacz DVD) zdobył zespół The Waffle Factory z II LO w Nowogardzie.

Nie brakowało atrakcji pozakonkursowych. Stały one pod znakiem muzyki celtyckiej. W piątek grał ją zespół Dair, a w sobotę charakterystyczny taniec irlandzki zaprezentowała żeńska grupa Kilsheelan ze Szczecina. Ponadto z recitalem wystąpił ubiegłoroczny laureat - grupa Rykoszept.
Tańce irlandzkie w wykonaniu zespołu Kilsheelan
Organizatorami festiwalu były: ZSP 1 i ZSP 2 w Chojnie (pod opieką Adriany i Janusza Salamończyków) wraz z Centrum Kultury. Patronat medialny sprawowała "Gazeta Chojeńska".
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska