Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 25.04.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Już nie ma zagrożenia
Kenijczycy w Gozdowicach
Rusza Wiosna Ludów nad Odrą
XIII Festiwal Piosenki Angielskiej: wyrównana stawka
Geopark szansą trzech powiatów
Nadodrzańskie smakołyki coraz bliżej
Papieski Bieg Kwietny
Spokojna zmiana w Cedyni
Piłka nożna

Papieski Bieg Kwietny

W atmosferze modlitwy i refleksji przeżyliśmy pierwszą rocznicę odejścia do Domu Pana Sługi Bożego Jana Pawła II. Cały Kościół, a Polska szczególnie wspominała dziedzictwo jego pontyfikatu, modląc się o rychłą beatyfikację. Nie było parafii, która nie włączyła się w godne uczczenie tej smutnej rocznicy. Wśród wielu inicjatyw pragnących upamiętnić papieskie posługiwanie warto dojrzeć krakowską propozycję, dotyczącą niemal całej Polski. Jest to tzw. Bieg Kwietny - sztafeta, która od 27 maja do 10 czerwca przebiegnie 3530 km, odwiedzając 205 nadgranicznych gmin.

Pomysłodawcami są przedstawiciele "Stowarzyszenia 10 Czerwca" oraz Fundacji im. ks. Siemaszki. Początkowo bieg ten zorganizowano w Krakowie dla upamiętnienia 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym królewskim mieście - 10 czerwca 1979 r., stąd nazwa stowarzyszenia. Przebiegnięto wówczas 1000 razy dookoła Błoni, a że podczas tamtej wizyty charakterystycznym gestem były układane na trasie przejazdu papieża kwiaty, nazwano ten bieg kwietnym.

Z racji ogromnego zainteresowania i udziału tysięcy biegaczy, postanowiono rozbudować formułę. Przebiegnięty w Krakowie dystans 3530 km odpowiada długości granic naszego państwa. Postanowiono więc, że w tym roku Kwietny Bieg okrąży całą Polskę w sztafecie przez nadgraniczne gminy. W ten sposób idea papieskiego biegu ogarnie wielką rzeszę tych, którzy w ten sportowy sposób oddadzą hołd Janowi Pawłowi II. W deklaracji programowej czytamy m.in.: "Uczestnictwo jest otwartym i radosnym przypomnieniem dzieła papieża dla budowania poczucia narodowej wspólnoty Polaków. Z pomocą Opatrzności Bożej, za wstawiennictwem modlitwy Jana Pawła II do Ducha Świętego, by odmienił oblicze tej ziemi, możemy cieszyć się dziś wolnością. Możemy, ale nie zawsze potrafimy. Wolność jest jak powietrze; jej dobrodziejstwo zaczynamy w pełni odczuwać i doceniać, gdy zaczyna jej brakować. Wiemy, że wciąż nie zdaliśmy jako obywatele egzaminu z mądrego używania wolności i jej pielęgnowania. Nie potrafimy również docenić do końca daru niepodległości. To Jan Paweł II ten dar dla Polski wymodlił, umacniał nas w nadziei, a gdy niewielu ją żywiło, wspierał licznymi zabiegami dzieło jej wskrzeszenia. Gdy zaś nadeszła trzecia niepodległość, niestrudzenie nauczał nas, jak przyjąć ten dar, co z nim czynić. O tym wszystkim mamy sobie przypomnieć, biegnąc w sztafecie Kwietnego Biegu".
Jak więc widać, idea ma niezwykle ważne przesłanie, dlatego oczywistym powinien stać się fakt licznego zaangażowania się. Bieg trwać będzie nonstop, począwszy od Jabłonki k. Nowego Targu, gdzie 27 maja rozpocznie się ta wspaniała sztafeta, której symbolem będzie niesiona przez uczestników biało-czerwona szarfa, przekazywana na granicach poszczególnych gmin. Do naszej archidiecezji Kwietny Bieg dotrze tuż po północy 5 czerwca. O godzinie 0.18 jako pierwsi przejmą narodową szarfę przedstawiciele Mrzeżyna (gm. Trzebiatów). Następnie bieg kontynuowany będzie trasą przez gminy: Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje, Świnoujście, Wolin, Stepnica, Goleniów, Szczecin (Dąbie i centrum), Police, Nowe Warpno, Dobrą Szczecińską, ponownie przez Szczecin (Przecław, Zdroje), Gryfino, Widuchową, Chojnę, Cedynię, Mieszkowice i Boleszkowice. Naszą archidiecezję zawodnicy opuszczą 6 czerwca o 16. 55, biegnąc z Namyślina do Szumiłowa (gm. Kostrzyn) i rozpoczynając w ten sposób wędrówkę po diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Na teren naszego powiatu sztafeta dotrze 6 czerwca o godz. 6.06 w Radziszewie (gm. Gryfino). Następnie o godz. 7.45 w Krzypnicy w bieg włączy się gmina Widuchowa, która o 9.23 za Ognicą przekaże szarfę Chojnie. Ta zaś o 11.08 w Bielinku odda ją Cedyni, która o 14.31 w Starych Łysogórkach wręczy ją Mieszkowicom.

Innym ważnym akcentem towarzyszącym Kwietnemu Biegowi będą organizowane w jego trakcie imprezy wspominające Papieża: konkursy wiedzy, plastyczne, przeglądy piosenki religijnej, wystawy, przedstawienia, filmy z pielgrzymek, odprawione będą msze św. Zapraszamy więc do uczestnictwa w sztafecie, jak i do udziału w innych punktach programu. Bliższe szczegóły uzyskać można w wymienionych wyżej gminach (np. w Widuchowej taki komitet powstał już 8 marca) i parafiach, a o samym biegu poinformujemy jeszcze przed jego rozpoczęciem.
ks. Robert Gołębiowski

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska