Dzisiaj jest sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 18 z dnia 2.05.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wiosna Ludów nad Odrą
Załoga ZEDO za prywatyzacją
PiS w naszym powiecie
Absolutoria w gminach i powiecie
Czy zareaguje premier?
Nie tchórzostwo, lecz ostrożność
Międzynarodowa Dziesiątka
Piłka nożna

Wiosna Ludów nad Odrą

Rozpoczyna się druga edycja polsko-niemieckiego festiwalu muzycznego "Wiosna Ludów nad Odrą". Wystąpi aż 40 zespołów i solistów (w sumie ok. 200 artystów) z 11 krajów. Przy tak dużej różnorodności (co jest wielką zaletą festiwalu) nie dało się uniknąć kilku zmian w programie w porównaniu z wydrukowanymi wcześniej plakatami i ulotkami. Oto aktualny program pierwszych dni imprezy. Na wszystkie imprezy wstęp wolny!

Gryfino
3 maja - środa (korty przy stadionie)
15.00 - otwarcie Wiosny Ludów nad Odrą. Zaraz potem HOP KIDS (Polska) - dzieci śpiewają i tańczą hip-hop z elementami dance
16.30 - KAL (Serbia) - folk z elementami współczesnymi i tradycyjnymi. To szalony septet z przedmieść Belgradu. Z jednej strony postrzegani są jako przedstawiciele tradycji bałkańskich Cyganów, ale równocześnie uznawani są już za "taneczną rebelię". Wywodząca się z tradycji akustyczna muzyka wędruje w rejony rozciągające się między nostalgią a barwnym temperamentem. Trudno też nie zauważyć wpływów jazzu, bluesa i Orientu. W serbskim Valjevie od 2001 r. Dragan Ristic (gitara & śpiew) prowadzi z bratem Letnią Szkołę Amala. Studenci z całego świata są tu corocznie zapraszani, by uczyć się historii, języka i muzyki Cyganów.
18.00 - LEX BARKER EXPERIENCE (Niemcy) - energetyczna mieszanka: latino, ska, reggae, rock, folk i dub. Ten poczdamski zespół łączy od prawie 10 lat barwną mieszankę muzycznych indywidualności. Każdy członek stara się wnieść swe osobiste upodobania muzyczne, z czego powstaje ciekawa mieszanka. Wpływy rozciągają się od reggae przez ragga, latino-ska-punk, hip-hop aż do funku i folku. Ta mikstura tworzy na koncertach wspaniały nastrój zabawy. Repertuar zawiera zarówno psychodeliczne brzmienia, jak i kawałki wciągające do wspólnego śpiewania i tańczenia. Teksty są równie barwne, jak muzyka i przechodzą często między językiem niemieckim, angielskim, hiszpańskim i francuskim. Szczególne znaczenie w tym zdominowanym przez mężczyzn zespole ma chilijska wokalistka Dafne Rocuant Guzman, dysponująca głosem przeskakującym z oktawy w oktawę i współgrającym z congami, saksofonem, skrzypcami, basem i gitarą.
20.00 - BAKSHISH - legenda polskiego reggae
22.00 - KOMBII

Schwedt
4 maja - czwartek, Teatr Uckermärkische Bühnen Schwedt (hol główny)
19.00 GYPSY & BALKAN BEATS (Czechy/Niemcy) - wybuchowa mieszanka: rap, funk, etno i pop

5 maja - piątek, teatr UBS (park)
19.00 - Teatr Lalek Pleciuga ze Szczecina
21.00 - PAPRIKA KORPS (Polska). Ci muzycy z Opola stawiają na dziką mieszankę reggae, dubu i punku. Gitary elektryczne, głębokie basy, dubowe dźwięki, wpadające w ucho melodie i ponad 7-letnie doświadczenie sceniczne powodują, że zespół ma w Polsce od dawna dużą grupę fanów.

22.30 - UN KUARTITO (Argentyna) - elektryzująca mieszanka reggae, ska, rocka, funku i hardcore'u. Zespół od początku lat 90. zdobywał najpierw krajowe, a potem międzynarodowe sceny. Także w Europie ci czterej muzycy są stałymi gośćmi koncertów i festiwali. Współpracowali z muzykami Los Fabulosos Cadillacs i Todos Tus Muertos - dwoma legendarnymi argentyńskimi zespołami. Długoletnia przyjaźń i zażyłość wiąże tych Argentyńczyków także z Manu Chao i jego starym zespołem Mano Negra.
Argentyński zespół
Un Kuartito
Ponadto w teatrze UBS od 2 do 6 maja trwać będzie II Brandenbursko-Polski Festiwal Teatrów Szkolnych "wolni. równi. bracia!?" z udziałem m.in. uczniów z Chojny.

Myślibórz
6 maja - sobota, Rynek
16.00 - otwarcie 16.05 SEPTET BAND - big band Myśliborskiego Ośrodka Kultury
17.05 - KAROL KINA (Polska) - muzyka świata z angielskimi i francuskimi akcentami
18.10 - ENVER ISMAILOV (Ukraina) & PETER RALCHEV (Bułgaria) improwizacje na gitarę i akordeon. Gitarzysta z Ukrainy i wirtuoz akordeonu z Bułgarii tworzą kulturową wspólnotę, jednocześnie manifestując różnice. Ismailov sięga do kultury uzbeckiej i tatarskiej, dodając wpływy muzyki orientalnej, indyjskiej i bałkańskiej. Ralchev wypracował własny styl: jest to krystalizacja tego wszystkiego, co współcześnie rozwinęło się w muzyce folk, nie odżegnując się od tradycyjnego folkloru.
Enver Ismailov i Peter Ralchev
19.30 - UN KUARTITO (Argentyna) - elektryzujące reggae, ska, funk i hardcore
20.30 - Najnowsze polskie i niemieckie filmy animowane
21.00 - GYPSY & BALKAN BEATS

W następnych numerach o Wiośnie Ludów 11.05 w Gartz, 12.05 w Chojnie, 13.05 w Trzcińsku Zdroju i 19-21.05 w Angermünde.
Wśród instytucji wspierających festiwal jest "Gazeta Chojeńska".

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska