Dzisiaj jest sobota, 08 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 20 z dnia 16.05.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ostatnie akordy Wiosny Ludów nad Odrą
Zlot samorządowców
Naukowe Mieszkowice
Kiedy pojedzie drezyna?
Sposób na nudę
Matura: kto zawinił?
Banie i Zielin wicemistrzami województwa
Sport
Piłka nożna

Ostatnie akordy Wiosny Ludów nad Odrą

Podczas kolejnego etapu festiwalu "Wiosna Ludów nad Odrą" w sobotę znakomity koncert dał w Trzcińsku Zdroju berliński zespół Polkaholix. Ponadto samby i bosanovy śpiewał Brazylijczyk Wagner Pa. Dzień wcześniej w Chojnie oglądać można było po raz pierwszy tu pokazywany koncert ognistego hiszpańskiego flamenco w wykonaniu zespołu Juergaflamenca. Wieczorem bardzo dobry występ dał berliński Die Ohrbooten, grając mieszankę hip-hopu, ska, reggae. Wagner Pa i Die Ohrbooten wystąpili w czwartek także w Gartz.

Juergaflamenca w Chojnie
Radoslav Banga z Czech, występujący jako Gipsy, to cygański raper, który na festiwalu grał i śpiewał w Schwedt oraz w Myśliborzu, gdzie porwał do zabawy wielu miejscowych Cyganów
Na scenie w Myśliborzu Ana Sol Torroixa
z argentyńskiego zespołu Un Kuartito
Brazylijczyk Wagner Pa w amfiteatrze
w Trzcińsku
Ben - wokalista
Die Ohrbooten
Polkaholix w Trzcińsku

Przed nami ostatni etap trwającej od początku maja polsko-niemieckiego festiwalu muzyki i nie tylko. Po koncertach w Gryfinie, Schwedt, Myśliborzu, Gartz, Chojnie i Trzcińsku Zdroju - czekają nas trzy dni zabawy w Angermünde - kolebce tego festiwalu, który organizowany jest w tym mieście już po raz piąty. Na wszystkie imprezy wstęp wolny!

Angermünde
19 maja - piątek (Rynek)
18.00 Otwarcie - zespół "free birds" z Freie Schule Angermünde
18.30 BLUES BOULEVARD (Berlin) - rock i blues
20.00 JAW RAW (Chojna) - czarny blues, potem jam-session z Blues Boulevard
21.30 SIRKORSKI - niemiecko-polskie trio - elektroniczny postrock z wpływami twórczości m.in. Kraftwerk i Gary'ego Numana
23.00 Niemieccy i polscy DJ'e zapraszają na zabawę w klubie "Braue" na Heinrichstr.

20 maja - sobota (Rynek)
14.00 Dziecięcy festyn na ul. Hoher Steinweg (przy Rynku): ściana do wspinaczek, dmuchany zamek, strzelanie z łuku, szachy, malowanie twarzy, dziecięcy jarmark, coś dla majsterkowiczów
14.00 Otwarcie przez burmistrzów Angermünde i Strzelec Krajeńskich
14.15 Grupy taneczne i chór szantowy ze Strzelec Krajeńskich i Myśliborza
16.30 STANI (Niemcy) - dowcipny teatr improwizacji
17.30 SIEBEN/ACHTEL (Niemcy/Rumunia) - poruszające brzmienia bałkańskie
18.30 SUZANNA & BAND (Niemcy) - melancholijne i wesołe melodie z Europy Wschodniej
20.00 Hypnotix (Czechy). Na początku lat 90. zrobili w swej ojczyźnie furorę, wykonując dub, worldbeats i reggae, przypominające legendarnego Mutabarukę. W drugiej połowie lat 90. zespół stał się znany we wschodniej i zachodniej Europie, stanowiąc wizytówkę czeskiej sceny world music. Z nowym, pochodzącym z zachodniej Afryki wokalistą połączył dub oraz transowe rytmy z Afryki i Azji. Zespół: Ego L. Din (śpiew + afrykańskie bębny), Milada Ditrichová (instr. perkusyjne + perkusja), Michal Ditrich (bas), Přemek Urban (keyboards).
21.30 KARANDILA GIPSY BRASS ORCHESTRA z ANITĄ KRISTI (Bułgaria) - wyciskające poty bałkańskie rytmy w cygańskiej tradycji. Często grają z samym Goranem Bregovicem!

21 maja - niedziela (klasztor franciszkanów przy Klosterstr. - ulica wjazdowa z Chojny)
14.00 Międzyreligijne nabożeństwo za pokój na świecie ku pamięci religijnej tradycji Abrahama: rabin Chaim Rozwaski (Berlin), imam Harun Brut (Berlin) i pastor Justus Werdin (Greiffenberg).
Po nabożeństwie koncert: "OYUN" Carla Domeniconiego - gitarzyści: Nora Buschmann i Carlo Domeniconi z Berlina oraz orkiestra smyczkowa Wyższej Szkoły Muzycznej ze Szczecina. Będą zbierane datki na rzecz ewangelickiej wspólnoty w rumuńskiej Dobrudży.
Dodatkowy punkt programu: 24 maja - środa (klasztor franciszkanów)
19.00 SOLO EL RIO - rejestrowany koncert z udziałem klarnecisty Marcela Moguilevskiego i gitarzysty Quique Sinesi

W trakcie festiwalu na Rynku skorzystać będzie można z ofert kulinarnych m.in. stowarzyszenia Stary Zagon z Widuchowej i restauracji Capri w Chojnie. Będą też stoiska kuchni greckiej i in.

Organizatorzy II Wiosny Ludów nad Odrą: al globe - Poczdam, Europahaus Angermünde, Centrum Kultury w Chojnie, Gryfiński Dom Kultury, Myśliborski Ośrodek Kultury, Trzcińskie Centrum Kultury, miasto Gartz nad Odrą, Teatr UBS Schwedt - przy wsparciu Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Społecznych Niemiec, organizacji Tolerantes Brandenburg, Unii Europejskiej, "Gazety Chojeńskiej", "Märkische Oderzeitung" i Radia Multikulti z Berlina.
(fot. Robert Ryss)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska