Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 21 z dnia 23.05.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wiosna Ludów już historią
Wspólne świętowanie
Dochody gmin: Gryfino pociągnęło w dół
Wyniki szóstoklasistów
Ostrzeżenie przed fermą
Jak to wyglądało kiedyś
Program Dni Trzcińska Zdroju
Polski sklep za Odrą
Zbliża się Bieg Kwietny
Radość Adasia
Piłka nożna

Wspólne świętowanie

Frank Ehling
Jak już wspominaliśmy tydzień temu, 13 maja w Mieszkowicach z okazji Dnia Europy spotkali się reprezentanci polsko-niemieckiej inicjatywy samorządowej Eurodystryktu Nadodrze/Oderland. Jeszcze nigdy niewielkie Mieszkowice nie podejmowały tak wielu ważnych gości - przedstawicieli władz samorządowych Brandenburgii, woj. zachodniopomorskiego, powiatów i gmin po obu stronach Odry oraz szeregu instytucji zajmujących się współpracą polsko-niemiecką na naszym pograniczu. Przyjechali m.in.: Günter Fritsch - przewodniczący parlamentu Brandenburgii, Daniel Owczarek - dyr. Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego, Bogdan Janowski - sekretarz wydziału ekonomicznego ambasady RP w Berlinie. Główna część imprezy odbyła się na Rynku w obecności mieszkańców. Na stoiskach wyeksponowano walory poszczególnych gmin. Burmistrz Mieszkowic Piotr Szymkiewicz, powołując się na ostatnie badania, podkreślił, że akceptacja Polaków do UE nadal wzrasta. Obecnie 2/3 społeczeństwa widzi pozytywy połączenia ze wspólnotą. Burmistrz podał też przykłady namacalnych korzyści u siebie w gminie (szereg unijnych projektów). Gdy wspomniał o realizowanym obecnie przejściu promowym w Gozdowicach, rozległy się gromkie brawa.

Główny pomysłodawca i organizator samorządowej inicjatywy Frank Ehling (dyrektor Urzędu Barnim-Oderbruch) powiedział z kolei, że jest niezmiernie zadowolony, że tak wielu ludzi ze strony polskiej i niemieckiej zaangażowało się na rzecz tworzenia lepszego klimatu i pojednania między obydwoma narodami. Z inicjatywy niemieckiej postanowiono nagrodzić 15 instytucji i osób, które w szczególny sposób pracowały na rzecz pojednania i współpracy w różnych dziedzinach. Jako symbol wybrano syrenę, tym razem syrenę odrzańską.
Dyr. Owczarek zaakcentował korzyści i możliwości samorządów przy realizacji wspólnych projektów. Powiedział, że na najbliższe lata na projekty (szczególnie na rozwój infrastruktury regionalnej) przeznaczonych zostanie 720 mln euro. Podkreślił, że zapewne takie inicjatywy jak wspólnota Nadodrze/Oderland będą skutecznie lobbować o fundusze.
Sekretarz ambasady Bogdan Janowski chwalił burmistrza Szymkiewicza za zorganizowanie takiej imprezy, a także gratulował członkom inicjatywy samorządowej pomysłu na ożywienie współpracy, która zapewne będzie owocna także w wymiarze ekonomicznym.

Na zakończenie oficjalnego spotkania uhonorowano statuetkami i dyplomami wyróżnione osoby. Otrzymali je: Elwira Profé - Mieszkowice, prof. Bertold Jonas - Urząd Barnim-Oderbruch, Małgorzata Karwan - Cedynia, Monika Marten - Golzow, Henryk Janicki - Moryń, Reinhard Schmook - Bad Freienwalde, Norbert Knopp - Dobiegniew, chór seniorów z Letschina, Bogusław Mykietów - Kostrzyn, Alfred Nowak - Lebus, stowarzyszenie Art Forum - Ryszard Kuścielek, Edith Schenk - Neuhardenberg, Ryszard Jobke - Myślibórz, Helga Bogun - Oderberg, kapela Cisy - Boleszkowice.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska