Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 26 z dnia 27.06.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Upragnione złoto
Wykorzystać walory
I wtedy nas wywieźli - w Angermünde
Odra - nasza nieznana sąsiadka
Sielawa, sumy i pomost
Pomocne dłonie i dobre serca
Sport

Wykorzystać walory

Prof. Janina Jasnowska
Mieszkowice są niewątpliwie w czołówce gmin zacieśniających przygraniczną współpracę z niemieckimi sąsiadami. Kolejnym przejawem tej aktywności była konferencja "Walory turystyczno-przyrodnicze terenów nadodrzańskich". Zorganizował ją 22 czerwca Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w ramach projektu "Mieszkowice - gmina na pograniczu polsko-niemieckim", współfinansowanego z funduszy Interreg III A. Współorganizatorami byli: Urząd Miejski, Centrum Informacji Turystycznej przy UM i Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieszkowickiej.

Jednym z głównych wątków konferencji były szanse regionu związane z planowanym na wiosnę otwarciem promowego przejścia granicznego w Gozdowicach. Mówił o tym burmistrz Piotr Szymkiewicz, a także niemieccy partnerzy. Wiadomo, że turystów przyciągnie nie tyle sam prom, ile cała infrastruktura: parki, place zabaw, przystań, ścieżki rowerowe itp.
Na konferencji zaprezentowano taką wymowną ilustrację złej i dobrej współpracy
Interesujący i bogato ilustrowany wykład o rzadkiej roślinności gminy wygłosiła prezes Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego prof. dr hab. Janina Jasnowska - wybitna specjalistka w dziedzinie botaniki. Jest ona związana z tymi terenami od wielu lat, a w 1989 r. tworzyła struktury komitetów obywatelskich. Jak powiedziała, utworzenie tu parku krajobrazowego planowane było dużo wcześniej, ale w 1980 r. władze wojewódzkie nie zgodziły się, bo zamierzały intensywnie wykorzystywać te tereny przemysłowo.
O ile prof. Jasnowska skupiła się podczas konferencji na unikalnej florze, to dyrektor Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry Blandyna Migdalska opowiadała o żyjącej tu faunie. Z kolei menedżer projektu "Equal" Heine Doreen Ehling mówiła o wielorakich aspektach tego przedsięwzięcia. Skierowane jest ono głównie do firm branży turystycznej i gastronomicznej po obu stronach Odry, także gospodarstw agroturystycznych. Chodzi o zwiększenie atrakcyjności obszaru rozciągającego się między Chojną, Myśliborzem, Kostrzynem, Słubicami, Wriezen, Bad Freienwalde i Oder-bergiem. Część projektu jest już znana naszym czytelnikom - to "Odra Culinarium", czyli wspólne wypracowywanie przez polskich i niemieckich restauratorów regionalnych receptur i potraw.

To tylko niektóre tematy poruszane na konferencji. Bo i walorów tym terenom nie brak. Na razie nie są one jeszcze należycie odkryte i docenione.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska