Dzisiaj jest piątek, 14 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 29.08.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Integracja polsko-niemiecko-angielsko-węgierska
Templariusze obok nas
Prom na wiosnę
Koniec sporu w Przyjezierzu
Nasze Wilno
O sztuce latania, komunikacji i władzy
Wszyscy jesteśmy braćmi!
Piłka nożna

Integracja polsko-niemiecko-angielsko-węgierska

Tylu obiektów latających nad chojeńskim lotniskiem nie było od 14 lat, a więc od czasów, gdy stacjonowały tu radzieckie wojska. To była główna atrakcja tegorocznych Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Tolerancji. Mimo zmiennej pogody (deszcz, burza), na dawne radzieckie lotnisko przybyło wielu mieszkańców nie tylko Chojny, ale też innych gmin i powiatów. W regatach balonowych na ogrzane powietrze wystartowało 5 balonów, m.in. z Gdyni, Poznania, Krakowa. Zwycięzcą został Krzysztof Kocot lecący na balonie RMF FM z Krakowa (2400 pkt na 3000 możliwych). Zdobył on też puchar dla najaktywniejszego pilota - wygrał najwięcej konkurencji. Drugi był Krzysztof Stanecki (na Janie III Sobieskim) - 2200 pkt, a trzeci Mirosław Rękas (Tytan) - 1950 pkt. Nagrody wręczał burmistrz Wojciech Konarski. Zawodami kierował Andrzej Rogowski z Balloon Charter Gdynia - mistrz Polski, zwycięzca wielu imprez krajowych i zagranicznych, V miejsce na Mistrzostwach Europy. Zapytaliśmy go o ocenę chojeńskiego lotniska, na którym był po raz pierwszy: - Taki obiekt potrzebuje gospodarza. Jest imponujący i nie tak zdewastowany, jak inne poradzieckie lotniska. Osoby lecące balonami były zafascynowane widokami i nie przypuszczały, że to lotnisko tak pięknie z góry wygląda, mimo częściowych zniszczeń - powiedział kierownik regat, których główną organizatorką i sponsorką była Małgorzata Rakowska - właścicielka restauracji "Rycerska".
Atrakcją na lotnisku były także samoloty (w tym z Niemiec), motolotnie i skoki na linie. Wylądowali też skoczkowie spadochronowi. Lotnicy (wśród nich zawodnicy bardzo utytułowani) popisywali się akrobacjami. Konkurs na najlepsze wieczorne zdjęcia balonów wygrał Michał Jarząb z Chojny.
W sobotę, po tradycyjnym złożeniu kwiatów na cmentarzu przy kamieniu upamiętniającym zmarłych mieszkańców miasta, odbyło się w kościele Mariackim po raz już osiemnasty nabożeństwo ekumeniczne z udziałem wielu przedwojennych mieszkańców na czele z przewodniczącym Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie Peterem Helbichem. W porównaniu z poprzednimi latami uczestniczyło bardzo mało Polaków (podobnie zresztą jak w piątek na koncercie Cameraty Nova). Nabożeństwo odprawiali m.in. ewangelicki biskup z Hanoweru Horst Hirschler i abp. senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Marian Przykucki. Pastor Bertold Schwarz z Hanoweru mówił o problemie wypełnienia treścią odbudowywanej świątyni, a także o dwóch kontrowersyjnych sprawach: wyznaniu Güntera Grassa i wystawie Eriki Steinbach, którą ostro skrytykował (szczegóły za tydzień).
Podczas nabożeństwa Krystyna Griffith-Jones i Jeremy Barker z Sherborne (od lat bardzo zaangażowani we współpracę z Chojną) przekazali kościołowi Mariackiemu dary od tamtejszych kościołów: kielich od katolickiego i patenę od anglikańskiego. Wręczyli je gospodarzowi obiektu - ks. dziekanowi Antoniemu Chodakowskiemu.
Największe wydarzenie artystyczne -
występ zespołu Camerata Nova ze Szczecina
W sobotę nastąpiło też otwarcie Galerii Współczesności i Historii Ziemi Chojeńskiej (w dawnej księgarni przy Ratuszu). Pierwszą ekspozycją są fotokopie gotyckiego malarstwa ściennego z kościołów w Chojnie, Mętnie, Moryniu, Czachowie i Chwarszczanach, a więc w dawnym powiecie Königsberg/Chojna. W wernisażu uczestniczyła m.in. Kazimiera Kalita-Skwirzyńska z Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Dni Integracji... rozpoczęła piątkowa, ósma już z kolei, konferencja Eurodystryktu Oderland/Nadodrze. Przypomnijmy, że jest to zapoczątkowana 2 lata temu inicjatywa 11 niemieckich i 9 polskich gmin (w tym Cedyni, Chojny, Mieszkowic i Morynia), ukierunkowana na wspólne opracowywanie projektów w konkretnych kwestiach i zdobywanie na nie funduszy unijnych. Podczas zebrania w Chojnie nowym członkiem został Nowogródek Pomorski.
Jeremy Barker i Krystyna Griffith-Jones z Sherborne
Wśród występujących artystów był zespół folklorystyczny z partnerskiego miasta Köszeg na Węgrzech oraz młodzieżowa orkiestra dęta z Sherborne.
Tekst i fot. Robert Ryss

Do Dni Integracji... będziemy jeszcze wracać

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska