Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 19.09.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ekojarmark w Widuchowej
Zaczęła się kampania
Tyle jeszcze do odkrycia
O stacjach paliw, których (jeszcze) nie ma
„Kraj mojej matki” w Mieszkowicach
Możemy wam pozazdrościć
Szerszenie z odpryskami
Piłka nożna

Tyle jeszcze do odkrycia

Zabytkowy kościół
w Mieszkowicach
O śladach kultury materialnej na ziemiach nadodrzańskich debatowano 8 września w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach podczas kolejnej zorganizowanej tu polsko-niemieckiej konferencji historycznej. Rozpoczął ją burmistrz Piotr Szymkiewicz, witając m.in. partnerów zza Odry z burmistrzem Wriezen Uwe Siebertem na czele. Następnie zapoznano się z bogato ilustrowanym referatem Marcina Przybytka z Muzeum Narodowego w Szczecinie o wykopaliskach na cmentarzysku ciałopalnym w Czelinie. Referat ten zaprezentował mieszkający w tej wsi Mateusz Karolak, któremu pod koniec 2003 r. udało się zainteresować szczecińskich naukowców odkryciami dokonanymi przez młodzież czelińskiej podstawówki. Na dnie żwirowni znaleźli oni gliniane naczynia, kości i przedmioty metalowe. Warto dodać, że M. Karolakowi udało się samodzielnie określić wiek znalezisk, zanim zrobili to specjaliści. Po wkroczeniu archeologów odkryto ponad 30 pochówków ciałopalnych z I-III wieku, a więc z okresu wpływów rzymskich. W grobach natrafiono m.in. na bardzo dobrze zachowane żelazne groty włóczni, miecz, noże, elementy tarczy, okucia pasa, ostrogi, narzędzia, kociołek z brązu. Wiosną można je będzie oglądać na wystawie w MGOK-u. Badania zakończyły się w sierpniu i planowana jest ich kontynuacja w przyszłym roku. Dotychczasowe znaleziska są tym cenniejsze, że wcześniej odkryte cmentarzyska w dolnym dorzeczu Odry liczyły co najwyżej kilkanaście grobów.

O dawnej kulturze codziennej Nadodrza mówiła podczas konferencji Angelika Griebenow z Muzeum Wsi w Altranft, prezentując zdjęcia wielu eksponatów. Na koniec Beata Woźniak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieszkowickiej bardzo kompetentnie zaprezentowała architektoniczne zabytki w gminie, koncentrując się na średniowiecznych obiektach granitowo-ceglanych (m.in. mury miejskie, kościoły w Mieszkowicach, Troszynie, Sitnie, Czelinie, Zielinie, Kurzycku, Kłosowie) i budowlach o konstrukcji ryglowej, potocznie zwanej pruskim murem.

Konferencję w ramach projektu "Mieszkowice - gmina na pograniczu polsko-niemieckim" (współfinansowanego przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Interreg III A oraz budżetu państwa) zorganizowali: MGOK, Urząd Miejski w Mieszkowicach i TMZM.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska