Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 3.10.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
50 komitetów w powiecie
Maturzyści po amnestii
Gryfino: samobójczy atak?
Znamy to aż za dobrze
Wniosek przeszedł
Schwedt się rozwija i... wyludnia
Sport

Schwedt się rozwija i... wyludnia

Schwedt idzie w dobrym kierunku, jest jednym z najlepiej rozwijających się miast w Brandenburgii, stoi w pierwszym szeregu miast zabiegających o fundusze. Takie stwierdzenia padły 12 września podczas spotkania w kancelarii rządu Brandenburgii w Poczdamie. Burmistrz Schwedt Jürgen Polzehl przedstawił tam założenia rozwoju swego miasta jako regionalnego centrum rozwoju. Uzyskał potwierdzenie, że nastąpi dalsze dofinansowanie parku przemysłowego, tworzonego obok zakładów petrochemicznych. Inne rozwijające się obszary przemysłowe to m.in. port rzeczny (planuje się zwiększenie przeładunku kontenerów) i papiernia. O tym wszystkim burmistrz mówił dziennikarzom na konferencji prasowej w Schwedt. Jednak padło też z jego strony pytanie: - Dla kogo to robimy? Kto tu będzie mieszkał za 20 lat?
Wątpliwości takie są uzasadnione. W latach 80. miasto liczyło ponad 50 tys. mieszkańców, w 1995 roku 46 tys., a obecnie już tylko 37 tys. Według prognoz magistratu, do roku 2020 liczba ta spadnie do 30 tysięcy. Tendencja taka jest typowa dla wschodnich Niemiec i wiąże się nie tylko z ujemnym przyrostem naturalnym (typowym od kilku dziesięcioleci dla całego obszaru Niemiec), ale także z dużą falą migracji do zachodnich landów.

Mimo kurczenia się miasta (pod względem demograficznym, jak i urbanistycznym, bo wyburza się wielkie, opustoszałe bloki mieszkalne), Schwedt chce zachować swe tradycyjne centrum. - Chcemy uczynić z niego atrakcyjne miejsce dla tych mieszkańców, którzy pozostali - powiedział burmistrz Polzehl. Trwają rozmowy o utworzeniu Akademii Zawodowej, będącej trzyletnią szkołą wyższą, także dla studentów z Polski. Budowana będzie nowa droga do portu, modernizowane jest połączenie z autostradą A-11. Planowana jest też budowa nowej przeprawy przez Odrę - koło portu, po polskiej stronie na wysokości Ognicy. Ale ta inwestycja - jak stwierdził burmistrz - zależy od uzgodnień ze stroną polską na szczeblu międzyrządowym.
Mocnymi stronami Schwedt jest m.in. rozwinięta infrastruktura kulturalno-sportowa, silna gospodarka (związana z przemysłem), wolne powierzchnie, bliskość granicy i drogi wodnej. Do słabości zaliczono starzejącą się społeczność i wyludnianie się.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska