Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 09.01.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jubileuszowy finał
Zdarzyło się w roku 2006
Oszczędzać i reformować
Unia nie daje, lecz zwraca
Sadzę palmę
Pierwsze damy sportu
Uczyć się i trenować
W Odrze prezes ten sam

Oszczędzać i reformować

W poprzednim numerze pisaliśmy o uchwaleniu przez Radę Powiatu budżetu na 2007 rok. W zasadzie przyjęto plan dochodów i wydatków przygotowany przez poprzednie władze, robiąc drobne korekty, bo na głębszą analizę nie było już czasu. Zgodnie z ustawą, budżet można uchwalać do końca marca, lecz - jak powiedział jeden z członków Zarządu Powiatu - musiał być przyjęty do końca 2006 roku, bo trzeba pilnie wziąć kredyt na wydatki bieżące, a żeby go otrzymać, należy okazać się uchwałą budżetową. Wspominaliśmy już, że w styczniu brakuje około 1,5 mln na wypłaty dla pracowników. Poprzedni zarząd planował dochody w wysokości 51,22 mln zł i wydatki w kwocie 51,68 mln. Obecnie skorygowano wydatki do 52,68 mln, uwzględniając wspomnianą pożyczkę na potrzeby bieżące. Zapewne w ciągu roku budżet będzie parokrotnie zmieniany, gdy ruszy program naprawy finansów.

Od czego zacząć?
Sprawą absolutnie priorytetową jest uregulowanie zobowiązań tzw. starego ZOZ-u
i uporządkowanie sprawy szpitala powiatowego. O pożyczce w celu spłaty wierzycieli pisaliśmy w poprzednim numerze. Zarząd jest zobowiązany do prowadzenia negocjacji z wierzycielami i ma raz w miesiącu składać Radzie Powiatu sprawozdania z efektów rozmów. Jednocześnie powinien jak najszybciej wynegocjować warunki przyjęcia w dzierżawę szpitala, który ma się usamodzielnić, żeby nie tworzyć nowego długu. Dotychczas zadłużył się na około 2,5 mln zł. Transformacja musi szybko zdążać w kierunku prywatyzacji, bo inaczej trzeba myśleć o likwidacji.

Szkolnictwo i Zarząd Dróg Trzeba także spieszyć się z decyzjami w szkolnictwie, bo poważniejsze zmiany mogą być przeprowadzone tylko do końca lutego (termin wymagany przez kuratorium). Propozycji jest wiele: łączenie szkół, zmiana organu prowadzącego (przejęcie przez gminy), zmiana lokalizacji itd. O szczegółach będziemy informować na bieżąco, bo obecnie wszystko jest jeszcze w fazie projektów i żadne konkretne propozycje nie zapadły.
Będą na pewno zmiany w Powiatowym Zarządzie Dróg. Prawdopodobnie dojdzie do głębokiej reorganizacji tej instytucji bądź do jej likwidacji. Podczas ostatniej sesji rady 29 grudnia miały zapaść uchwały odnośnie porozumienia z gminami w sprawie utrzymania dróg powiatowych, lecz uchwały wycofano w celu lepszego dopracowania.
W pakiecie objętym reformą znajdą się także zadania pomocy społecznej. Kierunek jest taki, by zlecać niektóre zadania osobom fizycznym bądź organizacjom pozarządowym. Dotychczasowe próby są bardzo zachęcające, np. prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Moryniu przez siostry zakonne czy też rodzinny dom dziecka prowadzony przez pp. Drabików. Upowszechnienie takich praktyk zapewne przyniesie znaczne oszczędności, nie pogarszając jakości świadczonych usług.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska