Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 16.01.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielkie kwestowanie
Nowa przychodnia musi powstać do 2008 roku
Order Lenina I klasy
Uczeń potrzebuje autorytetu
Wypełnić ostatnią wolę
Nazwiska się odmieniają!
Obrachunek Hermesa
Gmina daje Odrze szokująco dużo

Nazwiska się odmieniają!

Jednym z najczęściej spotykanych obecnie błędów językowych jest notoryczne nieodmienianie nazwisk, które w myśl zasad polskiej gramatyki, odmianie podlegają. Chodzi głównie o nazwiska męskie, odmieniane według deklinacji rzeczownikowej . Na przykład ktoś pisze: "Serdecznie dziękuję Andrzejowi Orłoś" zamiast Orłosiowi albo "rozmawiano o Andrzeju Orłoś" zamiast Orłosiu. W tekstach trafiających do naszej redakcji z reguły poprawiamy takie błędy, ale problem jest, gdy rodzina zamawia nekrolog i kategorycznie żąda, aby nazwisko zmarłego napisane było w mianowniku, czyli w danej sytuacji w niewłaściwym przypadku. Czasem udaje nam się przekonać, ale nie zawsze. I nie pomagają nawet argumenty, że zrobienie ewidentnego błędu gramatycznego w nazwisku bliskiej osoby nie będzie raczej wyrazem szacunku.
Tymczasem zjawisko nieodmieniania nazwisk kwitnie i "byki" te zaśmiecają mnóstwo pism urzędowych, a nawet - o zgrozo! - szkolnych.
Dla jasności podajemy za Słownikiem Poprawnej Polszczyzny wzór odmiany jednego ze sprawiających tyle zamieszania nazwisk męskich:

        l. poj.        l. mn.
M.      Kuć            Kuciowie
D.      Kucia          Kuciów
C.      Kuciowi        Kuciom
B.      Kucia          Kuciów
N.      Kuciem         Kuciami
Ms.     Kuciu          Kuciach
Podobnej odmianie podlegają też takie męskie nazwiska, jak np.: Świrgoń, Bugaj, Piechal, Paluch, Onyszczuk, Puzio, Cyzio i wiele, wiele innych. Nieodmienianie ich jest błędem, za który w szkole dzieci dostają pałę.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska