Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 07 z dnia 13.02.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Walentynki, Walentynki, Walentynki
Wystawa o dolinie i Zatoni
Festiwal Miejsc i Podróży
Matury w powiecie
Ile trzeba farby na płot?
Zieloni skakali w Lotos Cup

Ile trzeba farby na płot?

Jak zwykle o tej porze, w szkołach podstawowych i gimnazjach odbywają się konkursy przedmiotowe. Obecnie jest już po II etapie, czyli eliminacjach rejonowych. Najlepsi uzyskali awans do etapu wojewódzkiego. W najbliższych dniach rozpoczną się finały wojewódzkie z poszczególnych przedmiotów. Stawką będzie tytuł laureata. W podstawówkach są tylko dwa konkursy: język polski z elementami historii i sztuki oraz matematyczno-przyrodniczy. Wśród 105 uczniów zakwalifikowanych do finału z języka polskiego mamy tylko jedną osobę z naszego powiatu. Jest nią Katarzyna Zgoda ze Szkoły Podstawowej w Trzcińsku Zdroju. Z 41 pkt znajduje się na wysokim 24. miejscu. Czołowa trójka zgromadziła po 45 pkt. Ogółem w eliminacjach rejonowych wystartowało 864 uczniów.
Jedna osoba z powiatu to stanowczo za mało. Mamy przecież ponad 30 szkół. Lepiej było w roku ubiegłym, gdy do finałowej puli dostało się trzech uczniów.

Matematyka
Nieco lepiej jest z matematyką, gdzie wśród 83 finalistów jest dwóch uczniów z SP 1 w Gryfinie: Łukasz Krawczyk i Patryk Kuriata. Łukasz jest na bardzo wysokiej trzeciej pozycji (29 pkt na 30 możliwych), a Patryk ma o 1 pkt mniej i także bardzo wysokie 7. miejsce. Gdyby chłopcy potwierdzili swoje umiejętności w finale, to mają duże szanse na tytuły laureatów. Łukasz to znany gryfiński szachista i zapewne także w tej konkurencji powalczy z najlepszymi.
W konkursie matematycznym do eliminacji rejonowych przystąpiło 828 uczniów. Zadania były bardzo ciekawe. Prawie wszystkie odnosiły się do sytuacji życiowych, z którymi można spotkać się na co dzień. Oto dwa przykłady: Porcja farby wystarcza na pomalowanie 1 m kw. płotu. Ile porcji trzeba na pomalowanie całego płotu o wysokości 1 m i długości 5 m? A 15, B 10, C 5, D 2,5. Niby proste zadanie - a jednak? Wielu wskazywało na odp. C, a prawidłowa to B, bo płot malujemy z... obydwu stron.
Drugie zadanie. Pięć osób witało się przez podanie ręki. Ile było uścisków dłoni? 25, 20, 15 czy 10?
Wkrótce o konkursach przedmiotowych gimnazjalistów
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska