Dzisiaj jest poniedziałek, 28 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 24.04.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chojna chce przejąć obie szkoły ponadgimnazjalne
Widziałam na własne oczy
Ukraińcy chcą rozwoju
Ze środowiskiem jest nieźle, będzie gorzej
Banie i Trzcińsko w EDON
Program Dni Gryfina 2007
Piosenka angielska i punk rock
Znów pobiegniemy
Nie tylko maraton
Piłka nożna

Ukraińcy chcą rozwoju

Grupa samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych z Ukrainy gościła w ub. tygodniu w woj. zachodniopomorskim i lubuskim na zaproszenie Instytutu Rozwoju Regionalnego ze Szczecina. Byli szczególnie zainteresowani zagadnieniami samorządowymi, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wzięli udział w szkoleniu na temat budowy strategii rozwoju gminy i powiatu.

Ukraińcy odwiedzili kilkanaście miast, w tym Chojnę, do której przyjechała Lidia Mowczan z Kijowa - przedstawicielka Czarnobylskiego Programu Odbudowy i Rozwoju, współfinansowanego m.in. przez ONZ. - Szczególnie interesuje mnie, jakie projekty realizują polskie gminy, jak się je robi i skąd pochodzą pieniądze - powiedziała w rozmowie z nami. - Chodzi też o szukanie w Polsce partnerów do wspólnego tworzenia projektów unijnych.
Nasza rozmówczyni wierzy, że na Ukrainie przeważy w społeczeństwie opcja prozachodnia i proeuropejska. - Czego Ukraina potrzebuje teraz najbardziej? - pytamy. - By ludzie zaczęli myśleć inaczej, by chcieli coś robić, byli aktywni. Żeby nie czekali, aż ktoś przyjdzie i za nich będzie rozwijał ich kraj - powiedziała L. Mowczan.

Podczas pobytu w Chojnie z zainteresowaniem oglądała okoliczne zabytki i przyrodę. Spotkała się z władzami gminy, a w czwartek uczestniczyła w sesji Rady Miejskiej.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska