Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 22 z dnia 29.05.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chcą linii z Siekierek do Godkowa
Chojna nie akceptuje warunków przejęcia
ZSP 1 i ZSP 2

Swobnica w Siemczynie
Pierwsze spotkanie
Za prom po złotówce od łebka
Burzowe Dni Trzcińska
Prawdziwa muzyka w Angermünde
Adaś dotrzymał słowa
60 lat BS Chojna
Dzielni strażacy
Piłka nożna

60 lat BS Chojna

Festyn z okazji 60-lecia Banku Spółdzielczego w Chojnie

sobota 2 czerwca
plac Konstytucji 3 Maja w Chojnie (przed Ratuszem)

13:30 - Msza święta dziękczynna (kościół Mariacki)
14:00 - Występ zespołu tanecznego Luz (CK w Chojnie, instruktor Barbara Andrzejczyk)
14:10 - Blok konkursowy dla dzieci z nagrodami (część 1)
14:30 - Prezentacje wokalne: Wiktoria Sambor, Marcelina Żarkowska, Iwona Saskowska, Ewa Michalczyszyn (CK, instr. Barbara Andrzejczyk)
14:45 - Blok rekreacyjno-sportowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych z nagrodami (część 1)
15:05 - Prezentacje wokalne: Magda Zielinkiewicz, Karolina Żarkowska, Karolina Kuchyt (CK, instr. Barbara Andrzejczyk)
15:25 - Blok konkursowy dla dzieci z nagrodami (część 2)
15:45 - Występ zespołu tanecznego Astra (CK, instr. Elżbieta Moska)
16:10 - Koncert Jowity Matunin (CK , instr. Barbara Andrzejczyk)
16:40 - Koncert zespołu Za Miedzą (CK)
17:25 - Koncert zespołu Retro (CK)
18:10 - Blok rekreacyjno-sportowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych z nagrodami (część 2)
18:30 - Baw się razem z nami - koncert MAGDY DURECKIEJ
19:30 - Koncert zespołu HA-DWA-O!
20:45 - Niedziela będzie dla nas - koncert WOJCIECHA KORDY
21:45 - AN DREO & KARINA - przeboje słonecznej Italii
22:45 - Koncert zespołu rockowego Renaissance

Imprezy towarzyszące i inne atrakcje: "Historia pieniądza i banku" (g. 14-19 - wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej), wystawa dziecięcej twórczości plastycznej - INSPIRACJE z CK w Chojnie, AKWARELE z MOK w Moryniu, PASTELE z DOK w Dębnie (14-19, plac przed Ratuszem), kiermasz taniej i dobrej książki (14-19, plac przed Ratuszem), dmuchane zamki, zjeżdżalnie i inne atrakcje dla dzieci, stoiska gastronomiczne (dochód ze sprzedaży zostanie w całości przekazany na potrzeby Domu Dziecka w Trzcińsku Zdroju)
Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie. W przypadku niesprzyjającej pogody impreza zostanie przeniesiona do sali widowiskowej CK.
Organizator: Bank Spółdzielczy w Chojnie, współorganizator: Centrum Kultury w Chojnie, patronat medialny: "Gazeta Chojeńska"

Kopa lat
Bank Spółdzielczy w Chojnie ma już 60 lat. Jest to instytucja, która na trwałe wrosła w powojenne chojeńskie dzieje i mimo podeszłego wieku, jest w doskonałej kondycji. Początki były nietypowe. Inicjatorem założenia banku w lutym 1947 r. był miejscowy ksiądz proboszcz Andrzej Czechowicz. W skład potrzebnej do jego powołania grupy inicjatywnej wchodziło 21 osób oraz Spółdzielnia "Jedność" - protoplasta GS. Ponieważ nazwiska założycieli to znane osoby w Chojnie i pierwsi osadnicy na Ziemi Chojeńskiej, więc warto je przypomnieć. Wielu mieszkańców zapewne rozpozna swoich ojców, dziadków, pradziadków czy znajomych. Założycielami byli: ks. Andrzej Czechowicz, Antoni Hejna, Bronisław Ślusarz, Józef Dziubanowski, Władysław Tomczak, Antoni Krzyżewski, Stanisław Michna, Józef Leśniak, Lambert Soska, Roman Pelc, Franciszek Dembniak, Bolesław Prengiel, Angelo Andreatto, Mieczysław Baumgard, Henryk Greb, Zygmunt Kubicki, Teofil Barcikowski, Wiktor Czuba, Jan Bański, Stanisław Jemioła, Władysław Jankowski.
Sąd rejestrowy w Szczecinie 25 września 1947 r. wpisał do rejestru firmę spółdzielczą pod nazwą "Spółdzielczy Bank Ludowy z odpowiedzialnością ograniczoną w Chojnie". Bank swoją działalność mógł prowadzić na terenie miasta i gminy Chojna oraz gminy Nawodna. Udział członkowski wynosił wówczas 1000 zł, wpisowe 100 zł, a kredyt mógł dostać tylko członek do wysokości 10-krotnego udziału. Warto przypomnieć, że były to tzw. stare pieniądze przed wymianą.

Zmiany nazw, władz, siedziby
Chojeńska placówka parokrotnie zmieniała nazwę. W 1954 r. odnajdujemy ją jako Gminną Kasę Spółdzielczą, mieszcząca się przy ul. Kościuszki. Były już wtedy dwa punkty kasowe: w Trzcińsku i Cedyni. Bankiem kierował wówczas Stanisław Balik, a główną księgową była długoletnia pracownica Feliksa Burghard. W 1958 r. GKS zmienia nazwę na Kasę Spółdzielczą, a przewodniczącym zarządu jest Lambert Soska. We władzach zasiadają ponadto: Jan Dudek, Jan Frontczak, Wacław Kłapouch, Wincenty Barylski i Józef Studniarz. W 1962 r. szefem Kasy Spółdzielczej jest Jan Zalewski, a potem Walenty Macuk. Od 1965 r. obowiązuje obecna nazwa: Bank Spółdzielczy w Chojnie. Przewodniczącym trzyosobowego zarządu zostaje późniejszy długoletni kierownik (do 1991 r.) Roman Ciupiński. Pozostali dwaj członkowie to: Kazimierz Kurzyński i Czesław Łodziato. Od 1991 r. bankiem zarządza Danuta Gręda.

Zostały najmocniejsze
Okres transformacji ustrojowej był prawdziwym testem na siłę i wytrwałość dla wielu banków spółdzielczych w Polsce. Z ponad 1600 placówek w 1989 roku do dzisiaj przetrwało niecałe 600. Nowe wymogi kapitałowe, zmieniające się przepisy, wymogi bezpieczeństwa, inna jakość usług "położyła" słabsze jednostki. Bank chojeński nawet przez moment nie był zagrożony. Przetrwał trudny okres, umacniając się z roku na rok. Parokrotnie pisaliśmy o sukcesach i wyróżnieniach na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Obecnie, po przejęciu w 1999 r. dwóch mniejszych banków w Mieszkowicach i w Starym Czarnowie, posiada 6 oddziałów (Cedynia, Trzcińsko, St. Czarnowo, Moryń, Mieszkowice, Chojna). Nie ma też mowy o jakimś zagrożeniu, bo zrzeszony jest w mocnej grupie bankowej. Na początku lat 90., gdy na teren Chojny weszły dwa inne banki, były obawy, że Spółdzielczy nie wytrzyma konkurencji. Nic się takiego nie stało. Rywalizacja raczej mu pomogła. Obecnie w sześciu placówkach zatrudnia 64 pracowników, ma ponad 2 mln euro własnego kapitału, prowadzi obsługę dewizową, konta internetowe, ma 5 bankomatów. Nie ma więc obawy, że nie nadąży z nowoczesnością. Jednak prawdziwym kapitałem są stali, wierni klienci, którzy czują się tutaj dobrze, bo są u siebie.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska