Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 05.06.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wreszcie remont wieży
Brak chętnych na szpital
Klasówka sprawdzona
Pojedynek na mikrofony
Międzynarodowo i burzowo
Zuzia ma już 5 lat
Nauka integracji
Policjanci z łapanki?
Piłka nożna

Nauka integracji

W połowie maja w Köszeg na Węgrzech odbyło się generalne spotkanie przedstawicieli organizacji o nazwie Douzelage, której członkiem jest Chojna. Organizacja ta skupia małe miasteczka z całej Unii Europejskiej, które wyróżniają się w jakiś sposób na terenie swojego regionu i kraju. W trakcie pobytu chojeńskiej delegacji na Węgrzech doszło do wielu oficjalnych spotkań i dyskusji, głównie na temat projektów organizowanych przez Douzelage oraz na temat mniejszości narodowych w Europie.
Europejscy delegaci zachwycali się miastem Köszeg, w którym z trudem można szukać nowoczesnej zabudowy. Większość domów to zabytkowe kamienice, w centrum zaś znajduje się wyremontowany rynek oraz piękne kościoły. Spotkanie Douzelage odbywało się w zabytkowym zamku, który budował podniosłą atmosferę tego wydarzenia. Chojeńska delegacja w składzie: Janusz Salamończyk, Sławomir Błęcki i Bartosz Filipczak spędziła kilka dni w tej malowniczej miejscowości, reklamując Chojnę oraz umacniając integrację z krajami Europy.

Chojeński koordynator Douzelage Janusz Salamończyk (w środku) i radny Sławomir Błęcki poznają tajniki przygotowania węgierskiego gulaszu
Przy głównym komitecie Douzelage powstał komitet młodzieżowy, który będzie mógł wpływać na podejmowane przez Douzelage decyzje, a także będzie składał propozycje projektów organizowanych na całym kontynencie. W skład młodzieżowego komitetu wszedł Bartosz Filipczak oraz dwóch Austriaków, Francuzka i Węgierka. Pierwszym planowanym projektem, który został rozpropagowany przez przedstawicieli Chojny, jest Festiwal Piosenki Angielskiej. Każda delegacja zgłosiła chęć znalezienia zespołu, który mógłby wziąć udział w chojeńskim festiwalu. Jego przyszłoroczna XV edycja być może stanie się wyjątkowym widowiskiem na skalę międzynarodową.
Luksemburski prezydent Douzelage Ed Weber promuje organizację w całej Unii Europejskiej, co przyczyniło się do włączenia nowego miasta - Zwolen ze Słowacji. Jego przedstawiciele zostali ciepło przyjęci przez resztę członków Douzelage.
Oficjalne spotkania i warsztaty wypełniły znaczną część zjazdu, lecz był też czas na dobrą zabawę w międzynarodowym gronie. Zgodnie z węgierską tradycją, odbyło się przyjęcie, na którym serwowano tradycyjny gulasz. Do ciekawszych wydarzeń należał także "międzynarodowy obiad", podczas którego każdy kraj serwował swe potrawy i napoje.
Gospodarze nie pozwolili gościom nudzić się. Każdy mógł wybrać wycieczkę rowerową po malowniczej okolicy. W pobliżu miasta znajduje się park narodowy. Możliwa była także piesza wycieczka po mieście z udziałem tłumacza angielskiego i francuskiego. Jednym z najciekawszych miejsc było Centrum Natury, wybudowane dzięki dofinansowaniu UE. Miejsce to było pełne interaktywnych atrakcji: zwiedzający mogli słuchać odgłosów wydawanych przez różne zwierzęta, poznać rozmaite mikroklimaty, a także dostrzec zagrożenia czyhające na przyrodę.

Jako społeczność Chojny powinniśmy być dumni z naszego uczestnictwa w Douzelage. Będąc w takim gronie, możemy poczuć się jako pełnoprawni członkowie wspólnoty europejskiej. Polskie władze w sprawach dyplomacji i integracji europejskiej powinny uczyć się od lokalnych społeczności, które radzą sobie znakomicie. Miejmy nadzieję, że kolejne spotkania Douzelage przyniosą podobne odczucia, a najbliższe odbędzie się w Estonii.
Bartosz Filipczak - uczeń ZSP nr 1 w Chojnie

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska