Dzisiaj jest wtorek, 19 października 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 28.08.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Złożoność losów jest bogactwem regionu
Oświatowe zmiany
Chojna wśród liderów
Drogi: starosta jest optymistą
Bitwa o bitwę pod Cedynią
Tropem Wołodyjowskiego
Polsko-ukraińskie partnerstwo młodzieży
Boks w Chojnie

Polsko-ukraińskie partnerstwo młodzieży

Jak już informowaliśmy, od 10 do 18 sierpnia w Mieszkowicach przebywała 43-osobowa delegacja młodzieży, reprezentująca Federację Piłki Nożnej Miasta Kijowa. Młodzi chłopcy z dwóch piłkarskich szkół: Atlet i Omix przyjechali z rewizytą na zaproszenie Uczniowskiego Klubu Sportowego Zieloni '95 Mieszkowice, który gościł w stolicy Ukrainy w połowie lipca, gdzie zorganizowano dla nich 8-dniowy obóz sportowy.
Współpraca sportowa między Kijowem a Mieszkowicami rozpoczęła się w ubiegłym roku, kiedy to sportowcy z obu miast razem uczestniczyli w turnieju piłki nożnej w Augsburgu i Monachium. Po ogłoszeniu decyzji o wspólnej organizacji przez Polskę i Ukrainę Mistrzostw Europy przystąpiono do międzynarodowego projektu "Piłkarska młodzież Polski i Ukrainy razem do Euro 2012".
Program pobytu w Mieszkowicach polegał głównie na treningach, zwiedzaniu ciekawych miejsc i rekreacji. Pierwszy turniej "Międzynarodowe Lato Piłkarskie" o puchar burmistrza odbył się 11 sierpnia z udziałem 7 zespołów. Zwyciężyli gospodarze, czyli Zieloni przed LUKS Junior Różanki, FC Atlet Kijów i Pogonią Szczecin. Drugi turniej - o puchar prezesa Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej zorganizowano 15 sierpnia w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie młodszej zwyciężyli goście z Kijowa przed UKS Zieloni '95, Błękitnymi Stargard, Pogonią Szczecin, Juniorem Różanki i Spartą Godków. W gronie starszych najlepszy był FC Omix Kijów, który zwyciężył przed Błękitnymi i Spartą.

Omix Kijów wygrał wysoko ze Spartą Godków

Zespoły z Kijowa i Mieszkowic grały także mecze w Gryfinie na miniturnieju, wspólnie z Energetykiem. Ukraińscy sportowcy odwiedzili też Centrum Wodne Laguna, byli na wycieczce w Szczecinie, zostali przyjęci na oficjalnym spotkaniu przez burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej w Mieszkowicach.

Jednym z najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych punktów programu był piknik, który odbył się jako podsumowanie dnia polskiego w pensjonacie T. i Z. Mrozów. Rozpoczął się efektownym wspólnym przemarszem z flagami narodowymi, unijnymi i klubowymi przez całe Mieszkowice w asyście samochodów policyjnych i strażackich. Przygotowano wiele atrakcji dla ukraińskiej i polskiej młodzieży, m.in. dmuchane zamki, rozgrywki sportowe, prezentację na dużym ekranie filmu z Kijowa oraz z wycieczki do Szczecina. Podczas gier i zabaw można było zauważyć doskonałą integrację młodzieży z obu krajów, dla której nie było problemu w komunikacji, mimo bariery językowej.


Należy dodać, że spośród 43-osobowej grupy z Kijowa wszyscy (z wyłączeniem dwóch kierowców) byli po raz pierwszy w Polsce. Na spotkaniu podsumowującym pobyt w Mieszkowicach można było usłyszeć sporo pochwał dla organizatorów projektu, a także stwierdzenia wypowiadane przez ukraińską młodzież i opiekunów, że po tych 8 dniach lepiej poznali i bardziej polubili Polskę i Polaków. Całe przedsięwzięcie można było zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury w Warszawie z programu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży.

(mix)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska