Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 09.10.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ile odzyska Gryfino?
Kandydaci w komplecie
Budżet nie może być nudny
Rzadkie znaleziska z Czelina
Gdzie rak przezimuje?
Dożynki za Odrą
PIŁKA NOŻNA

Rzadkie znaleziska z Czelina

Tu odkryto znaleziska sprzed blisko 2 tys. lat
Do końca października oglądać można w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach wystawę archeologiczną "Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich w Czelinie". Zorganizowało ją Muzeum Narodowe w Szczecinie, które w latach 2004-2006 prowadziło w tej nadodrzańskiej wsi wykopaliska. Jak pamiętamy, wszystko zaczęło się od przypadkowego znalezienia przez miejscową młodzież glinianych naczyń i kości na terenie żwirowni. Powiadomieni pracownicy muzeum rozpoczęli badania. Przebadano 15 arów. Odkryto pochówki, zachowane w całości naczynia, okucia, zapinki, grzebienie, elementy uzbrojenia. Odkrywane wcześniej w dorzeczu Odry cmentarzyska z okresu wpływów rzymskich liczyły najwyżej kilkanaście grobów, a w Czelinie znaleziono ich aż 41. Są to tzw. groby popielnicowe, gdyż składano w nich spalone wcześniej szczątki zmarłych.

Na wystawie zrekonstruowano ciałopalny pochówek. Obrządek ten związany był z kultem ognia jako związanej z najwyższą istotą siły nie tylko niszczącej, ale i oczyszczającej

Znaleziska pochodzą z I-III wieku n.e., gdy na terenach tych przebywali najprawdopodobniej germańscy Burgundowie, którzy później, podczas Wędrówki Ludów, przesunęli się na zachód, a na ich miejsce przyszli ze wschodu Słowianie.
Kurator wystawy Marcin Przybytek

Otwarcie wystawy nastąpiło 2 października. O eksponatach opowiadał kierownik badań Marcin Przybytek z Muzeum Narodowego. Obecny był także kierownik Działu Archeologii w tej placówce Krzysztof Kowalski, dyrektor skansenu w Altranft Peter Natuschke i burmistrz Mieszkowic Piotr Szymkiewicz.
Z obejrzenia wystawy powinny skorzystać przede wszystkim szkoły, a czasu zostało niewiele. Potem eksponaty zostaną przeniesione do muzeum w Szczecinie. Jak mówi M. Przybytek, w przyszłości być może uda się przygotować stałą ekspozycję w Czelinie. Przydałby się też folder dokumentujący badania i ich wyniki.

Wystawa jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, w soboty 10-13. MGOK prosi zorganizowane grupy o wcześniejsze zgłoszenie telefonicznie - nr 091 414 53 39.

(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska