Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 04 z dnia 22.01.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Przybyła nas ponad setka
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
Gdzie do lekarza?
Europejski radiowóz
Cedynia podsumowała rok
Oczekiwania są zbyt duże
Podejście do Leadera
Jedwabnym Szlakiem do Chin (8)

Podejście do Leadera

Rozmowa z radnym powiatowym, przewodniczącym komisji gospodarki Piotrem Waydykiem, pilotującym powołanie stowarzyszenia Dolnoodrzańska Inicjatywa Rozwoju Obszarów Wiejskich

"Gazeta Chojeńska": - Na sesjach rad gminnych zapoznawał Pan radnych z ideą powołania stowarzyszenia, które może sięgać po unijne fundusze. Co to za inicjatywa?
Piotr Waydyk: - Chcemy powołać lokalną grupę działania na prawach stowarzyszenia pod nazwą Dolnodrzańska Inicjatywa Rozwoju Obszarów Wiejskich, która może skutecznie sięgnąć po unijne fundusze z tzw. osi 4 (podejścia Leader) Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pieniądze nie są małe, bo do 2013 r. można pozyskać 42,6 euro na jednego mieszkańca. Gdybyśmy powołali grupę na obszarze wielkości naszego powiatu, to do wzięcia jest około 10 mln zł. Jednak wcale nie tak łatwo po nie sięgnąć. Trzeba zbudować lokalną strategię rozwoju i wystąpić w konkursie (który będzie ogłoszony w II połowie roku) na Lokalną Grupę Działania na danym terenie, bo takich grup teoretycznie może zawiązać się kilka. Jednak po rozstrzygnięciu konkursu będzie działać tylko jedna. Stowarzyszenie może także ubiegać się o środki unijne z innych programów. Tak więc gra jest warta świeczki. Już mamy akces 10 gmin (St. Czarnowo, Bielice, Kozielice, Gryfino, Banie, Chojna, Widuchowa, Moryń, Cedynia, Mieszkowice) i wsparcie starostwa, bo powiat nie może być członkiem stowarzyszenia.
- Kto może wchodzić w skład grupy?
- To szczególnego rodzaju stowarzyszenie, w którego skład mogą wchodzić osoby fizyczne, podmioty prawne oraz samorządy lokalne. Tak więc można uruchomić wszystkich aktywnych - ludzi "pozytywnie zakręconych" na różnych szczeblach. Pieniądze mogą być wydawane na różne cele - nawet renowację prywatnych zabytkowych budynków, programy gospodarcze, działalność kół gospodyń itp. Warunkiem jest zapisanie ich w strategii rozwoju.
- Skąd się Pan dowiedział o możliwości zaistnienia w takim programie?
- Inspiratorem był senator Jan Olech - członek senackiej komisji rolnictwa i ochrony środowiska. We wrześniu zaproponował mi opracowanie koncepcji i harmonogramu realizacji projektu. Po zastanowieniu podjąłem się tej niełatwej misji. Od września do dzisiaj uczestniczyłem w kilku szkoleniach i konferencjach organizowanych przez Urząd Marszałkowski. Lokalne Grupy Działania już funkcjonują w naszym województwie. Jest ich 7, ale tak się złożyło, że powstały we wschodnich terenach. Niektórzy już sięgnęli po duże pieniądze z poprzednich edycji programu.
- Kiedy chcecie formalnie powołać stowarzyszenie?
- Właśnie za pośrednictwem "Gazety Chojeńskiej" chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych na pierwsze zebranie założycielskie, które odbędzie się we wtorek 29 stycznia o godz. 17 w sali Rady Miejskiej w Chojnie przy ul. Jagiellońskiej (czerwony budynek). Podanych będzie więcej interesujących informacji. Swój przyjazd zapowiedział senator Jan Olech.
Rozm. i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska