Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 29.01.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Referendum w Trzcińsku?
Kosmiczny budżet Gryfina
Gawęda o oświacie
Dwójka nie chce z Jedynką
By historia była historią
Indeksy już mają
Czas dla prymusów
Konserwator stawia warunki
Jedwabnym Szlakiem do Chin (9)

Dwójka nie chce z Jedynką

Pomysł starostwa, by włączyć Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Chojnie w struktury ZSP 1 (liceum), zaskoczył i zbulwersował nauczycieli tej pierwszej placówki. Przypomnijmy, że władze powiatu chcą podjąć taką decyzję, jeśli gmina nie przejmie liceum. Jest już gotowy projekt uchwały i wszystko ma się rozstrzygnąć w najbliższych tygodniach.

Ponad 70 pracowników ZSP 2 podpisało pismo protestacyjne, wystosowane do przewodniczącego Rady Powiatu. "Tego typu pomysły są szkodliwe społecznie, nieracjonalne, niedające żadnych efektów ekonomicznych i edukacyjnych. Nazwanie planowanych działań dążeniem do racjonalizacji sieci szkół, pozbawione jest elementarnych zasad logiki, znajomości lokalnych realiów, potrzeb i preferencji. Uzasadnienie uchwały traktujemy jako kuriozalne, bo tylko za takie można uznać pomysł włączenia prężnego, kreatywnego, otwartego na potrzeby rynku pracy zespołu szkół do innego, trzykrotnie mniejszego pod względem ilości uczniów, mającego problemy z naborem i stworzeniem atrakcyjnej dla absolwentów gimnazjów oferty. W uzasadnieniu projektu znalazło się stwierdzenie, że sprawa połączenia zespołów szkół była przedmiotem konsultacji w lokalnej społeczności. Pominięto jednak informację, iż pomysł spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem wszystkich środowisk, również nauczycieli, rodziców i uczniów ZSP 1. Apelujemy do Radnych Rady Powiatu, mieszkańców gmin: Chojna, Cedynia, Moryń, Mieszkowice, Trzcińsko-Zdrój, aby zdecydowanie wyrazili swą dezaprobatę dla szkodliwego, krzywdzącego nas wszystkich projektu" - piszą pracownicy ZSP 2.

Głos zabrali także uczniowie, którzy do władz powiatu też wysłali protest, sygnowany przez samorząd uczniowski. "ZSP nr 2 jest szkołą bezpieczną. Teren szkoły jest ogrodzony i nadzorowany przez ochroniarza. Po połączeniu nasze bezpieczeństwo zostanie ograniczone. Uczniowie obydwu szkół będą mogli swobodniej opuszczać teren, co zwiększy ryzyko zachwiania bezpieczeństwa, będą mogli mieć łatwiejszy dostęp do wszelkich używek. Specyfika obydwu szkół różni się od siebie, co zaostrzy konflikty między uczniami. Młodzież LO zawsze uważała nas za ťgorszychŤ, wypowiadają się o nas negatywnie. Sama jest przeciwna połączeniu szkół (wystarczy powołać się na pismo młodzieży LO napisane w zeszłym roku). Prawdopodobna zmiana kadry nauczycielskiej wpłynie negatywnie na wyniki w nauce. Nie chcemy zmian nauczycieli w trakcie kształcenia. Boimy się, że część naszych nauczycieli zostanie pozbawiona pracy. Jeśli nasze głosy nie zostaną wysłuchane i nasza szkoła będzie rozwiązana, to większość z nas zmieni szkołę i stracimy zaufanie i szacunek do rozsądku władz powiatowych. Myślimy, że jako większa szkoła mamy prawo stawiać warunki, jest nas ponad 800 uczniów, a zainteresowanie naszą szkołą w odróżnieniu od ZSP nr 1 z roku na rok wzrasta" - piszą uczniowie ZSP 2 w Chojnie do władz starostwa.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska