Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 29.01.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Referendum w Trzcińsku?
Kosmiczny budżet Gryfina
Gawęda o oświacie
Dwójka nie chce z Jedynką
By historia była historią
Indeksy już mają
Czas dla prymusów
Konserwator stawia warunki
Jedwabnym Szlakiem do Chin (9)

Czas dla prymusów

Przedmiotowe konkursy kuratoryjne dla szkół podstawowych i gimnazjów wkraczają w decydującą fazę. Ukazała się już większość wyników etapu rejonowego, gdzie wyłoniono uczestników finałów wojewódzkich. Jak zwykle, śledzimy poczynania uczniów z naszego powiatu. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym odnotowaliśmy pozytywne zjawisko większego zainteresowania szkół konkursami. Wyniki były też bardzo interesujące. W powiecie mieliśmy szóstkę laureatów, w tym jednego podwójnego (Stanisław Słodkowski z Chojny) i spore grono finalistów. Jak będzie w tym roku? Wyniki eliminacji wskazują, iż może nie będzie takich indywidualności jak przed rokiem, ale mamy szerszą grupę finalistów. Być może spośród nich wyłonią się laureaci. Oto pierwsze wyniki i spostrzeżenia.

Szkoły podstawowe
Konkurs języka polskiego z elementami historii i sztuki. Wyniki są bardzo obiecujące, bo do finału zakwalifikowały się 4 osoby z ładnym dorobkiem punktowym. Marta Kozak ze Stołecznej uzyskała 43 pkt (47 pkt były najlepszym wynikiem), Dariusz Kotelecki także ze Stołecznej miał o 1 pkt mniej oraz Agnieszka Nadkańska z Chojny i Berenika Nabywaniec z Trzcińska-Zdroju - po 41 pkt. Do finału dopuszczono 111 uczniów spośród 875 startujących. Warto zauważyć pozycję uczniów ze Stołecznej. Jak widać, szkoła ta nie przypadkiem od paru lat bryluje w wynikach nauczania.
Matematyka. Bardzo optymistyczne wiadomości, bo do finału zakwalifikowało się aż 7 osób (w roku ub. 2). W czołówce znalazł się Maciej Żuk z Mieszkowic, który zgromadził 27 pkt, czyli tylko o 2 mniej niż zwycięzca eliminacji. Pozostali finaliści: Damian Orzeszek - SP 2 Gryfino (24), Mateusz Nagaj - Strzelczyn, Weronika Potepa - SP 2 Gryfino, Karol Haniszewski - Zielin, Berenika Nabywaniec - Trzcińsko, Rafał Twardy - SP 1 Gryfino (wszyscy po 23 pkt). W eliminacjach wzięło udział 853 uczestników, a w finale wystartuje 122.

Gimnazja
Biologia. Mamy 5 finalistów. Zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym, gdy tylko jedna osoba zdołała się zakwalifikować. Największy dorobek punktowy ma Anna Kołacka z Gryfina (37), a następnie Iwona Konikowska z Morynia (36) i Jakub Małecki z Cedyni - również 36 pkt. W finale wystartuje także Anna Choroszewicz z Morynia (34) i Krzysztof Juś z Chojny (34 pkt). O miano laureata ubiegać się będzie 84 finalistów.
Historia. Także lepszy start niż rok temu, bo w II etapie mamy 6 uczniów, czyli o 2 więcej: Radosław Czekan (36 pkt) - Gryfino, Karol Omelański (33) - Gryfino, Anna Choroszewicz (32) - Moryń, Maciej Osetek (30) - Góralice, Ariadna Bień (29) - Gryfino, Marcin Mikołajczak (29) - Gryfino. Do finału zakwalifikowano 81 osób spośród 653 uczestników.
Chemia. Tutaj przykra niespodzianka, bo nikomu nie udało się przebrnąć przez eliminacje. W roku ubiegłym mieliśmy trójkę w finale.
Fizyka. Od paru lat byliśmy potęgą i obecnie też jest dobrze. Mamy aż 6 finalistów, lecz należy przypomnieć, że przed rokiem było aż 9 - w tym 2 laureatów. Wysoki poziom utrzymują nauczyciele tego przedmiotu w gimnazjach w Chojnie i Gryfinie. Oto finaliści i ich konto punktowe: Marcin Mikołajczak (24) - Gryfino, Krzysztof Juś (23) - Chojna, Jakub Słobodzian (22) - Gryfino, Jarosław Kuziemko (21) - Gryfino, Amadeusz Grigier (19) - Chojna, Łukasz Szczepański (19) - Gryfino.
Matematyka. Drugi przedmiot ścisły, gdzie mamy sporo do powiedzenia. Jest czwórka w finale. Magdalena Momot z Chojny uzyskała 37 pkt, Kamil Oleksiak także z Chojny ma o 1 pkt mniej, a ponadto do puli finałowej wszedł Patryk Marczuk z Gryfina - 34 pkt i Piotr Czupryniak z Mieszkowic - 33 pkt.

Jak zaznaczyłem na wstępie, pierwsze wyniki są bardzo obiecujące i niezależnie od końcowych rezultatów, już teraz można powiedzieć, że tak szerokiej reprezentacji w finałach jeszcze nigdy nie było. To zdrowy objaw, świadczący o większej mobilizacji uczniów i nauczycieli.
Wyniki z pozostałych przedmiotów podamy po opublikowaniu przez komisje konkursowe. Po feriach ukazywać się będą rezultaty zmagań finałowych.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska