Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 29.01.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Referendum w Trzcińsku?
Kosmiczny budżet Gryfina
Gawęda o oświacie
Dwójka nie chce z Jedynką
By historia była historią
Indeksy już mają
Czas dla prymusów
Konserwator stawia warunki
Jedwabnym Szlakiem do Chin (9)

Konserwator stawia warunki

Mieszkańców Chojny i odwiedzających ją gości od wielu miesięcy niepokoi sytuacja ze szpecącą miasto dawną halą targową Gminnej Spółdzielni przy ul. Jagiełły. W ub. roku GS sprzedała ją prywatnemu inwestorowi, który zamierzał utworzyć tam market Intermarche. Potem przez blisko rok nic się tam nie działo i paskudna hala nadal szpeci centrum miasta. Zaczęto powtarzać nawet pogłoskę, że konserwator zabytków odpuścił swe wymagania i maszkara pozostanie.
Zapytaliśmy o to wojewódzkiego konserwatora zabytków Ewę Stanecką. Powiedziała nam, że od początku domagała się rozebrania hali. Jednak nowy właściciel przedstawił ekspertyzy, na podstawie których twierdził, że nie musi rozbierać, lecz jedynie przebudować. W tej sytuacji konserwator Stanecka postawiła warunki, jakie muszą być spełnione przy przebudowie, by budynek mógł stać w obrębie starego miasta. - Nie wiem, kto rozpuszcza takie pogłoski, że odpuściłam. Postawiłam konkretne warunki i teraz ruch należy do właściciela - powiedziała nam E. Stanecka.
Co prawda trudno sobie wyobrazić, jak można znacząco zmienić wygląd tak wyeksploatowanego i brzydkiego obiektu, nie rozbierając go, ale - jak powiedziała E. Stanecka - to już zmartwienie architektów.
No cóż, rzeczywiście, architekci mają spore zmartwienie. Jedno jest pewne: jeśli stojąca tuż przy wizytówce miasta - kościele Mariackim hala diametralnie nie zmieni wyglądu, będzie to wielkim skandalem, za który wstydzić się będą musieli: właściciel, konserwator zabytków, władze miasta i - niestety - Bogu ducha winni mieszkańcy.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska