Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 08 z dnia 19.02.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
II Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Powiat o szkołach w czwartek
W Gryfinie ogólniak gminny?
Dadzą szkole szansę?
Senator Olech o reformie KRUS
Skrzypczyk broni mandatu
Słoik z historią
Jedwabnym Szlakiem do Chin (12)

W Gryfinie ogólniak gminny?

Rada Miejska Gryfina podczas zwołanej 13 lutego w siedzibie starostwa nadzwyczajnej sesji wyraziła wolę przejęcia od powiatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (ogólniaka). Decyzja ta jest kluczową częścią reformy przeciążonego gryfińskiego gimnazjum. Przy liceum ma być przeprowadzony nabór do trzech pierwszych klas gimnazjalnych, tak więc docelowo będzie 9 oddziałów. Zgodę na prowadzenie przez gminę szkoły ponadgimnazjalnej wyraziło już ministerstwo edukacji i w zasadzie nie ma formalnych przeszkód, żeby porozumienie gminy z powiatem zostało zawarte. Radni na komisjach i podczas sesji dopytywali o szczegóły, koszty itd. Nie na wszystkie pytania mogli otrzymać odpowiedź, bo dopiero powołany wspólny zespół przedstawi stosowne wyliczenia. Powiat przekazuje zadanie prowadzenia szkoły i jej majątek na czas nieoznaczony. Budynki muszą być wykorzystywane do celów oświatowych. Przy szkole niebawem ma być wybudowana sala gimnastyczna, bo dotychczasowa jest niewystarczająca na taką ilość młodzieży.
Radni prawie jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym się) zaakceptowali przedstawioną koncepcję. Prawdopodobnie jeszcze w lutym, już na zwyczajnej sesji, podejmą ostateczną decyzję. Wydaje się jednak, że sprawa jest przesądzona, bo gmina, przejmując niedopełnione liceum, osiągnie wymierną korzyść. Może częściowo rozładować przegęszczone gimnazjum i zrezygnować z kosztownej koncepcji budowy szkoły.

Na wsiach zespoły
Klasy gimnazjalne przy ZSP 1 to tylko część reformy oświatowej. W Gardnie przy podstawówce będzie nabór do trzech lub dwóch 2 klas gimnazjalnych, a w Chwarstnicy do jednej. Za 3 lata gryfińskie gimnazjum tak zostałoby odchudzone, że można byłoby oddzielić jedno skrzydło budynku i przeznaczyć na inne cele. Są także pomysły na reorganizację szkół podstawowych w mieście. Jednak problemem tym zająć się ma rada w późniejszym terminie i zmiany nastąpiłyby dopiero w roku szkolnym 2009/2010. Po burzliwych dyskusjach, zebraniach i protestach upadła koncepcja likwidacji SP w Radziszewie. Gdy będzie reforma podstawówek, to planuje się przy szkole budowę sali gimnastycznej.
Powyższe projekty zaakceptował współrządzący gminą klub radnych Bezpartyjnego Bloku Samorządowego, a także nowo powstałe stowarzyszenie o tej samej nazwie. Inne kluby radnych mają pomysły niezbyt odbiegające od BBS.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska