Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 04.03.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Runęła część zamku w Swobnicy
Cztery gimnazja zamiast jednego
ZSP w Mieszkowicach nadal gorącym tematem
Pochwała spektaklu populistów
Szkoła w Gogolicach jeszcze rok, a może dłużej...
Szott odchodzi
Władza w jednym ręku
Nowy wojewoda zmienia decyzję swego poprzednika
Jedwabnym Szlakiem do Chin (14)
Sport w Chojnie: szukajcie fachowca
Sport

Szkoła w Gogolicach jeszcze rok, a może dłużej...

Obrońcy szkoły są usatysfakcjonowani. Ale przed nimi bardzo trudne zadanie
Zgodnie z naszymi przewidywaniami, radni w Trzcińsku-Zdroju na komisji oświaty, zdrowia, kultury i spraw socjalnych 25 lutego podjęli niemal jednogłośnie decyzję o wycofaniu z porządku obrad sesji (27 lutego) projektu uchwały o likwidacji szkoły podstawowej w Gogolicach. Wcześniej zawarto porozumienie społeczne między władzami gminy z burmistrzem Zbigniewem Kitlasem na czele a przedstawicielami lokalnej społeczności i członkami komitetu protestacyjnego na rzecz obrony szkoły, reprezentowanymi m.in. przez przewodniczącego komitetu Sławomira Ilina, sołtysów Gogolic, Chełma Górnego, Górczyna i Rosnowa oraz dyrektor SP w Gogolicach Elżbietę Moskę. Porozumienie jest owocem spotkania 11 lutego wszystkich zainteresowanych z posłem Bartoszem Arłukowiczem, który wystąpił w roli skutecznego mediatora (zob. "GCh" nr 8).
Porozumienie przewiduje, że obrońcy szkoły do 1 września doprowadzą do powstania stowarzyszenia, którego jednym z głównych celów będzie wspieranie - także finansowe - gogolickiej podstawówki poprzez projekty unijne oraz inne źródła pozabudżetowe. Jeśli stowarzyszenie przekształci się w organizację pożytku publicznego, to rodzice i inni zainteresowani deklarują się przekazywać 1% podatku dochodowego na szkołę. Członkowie obecnego komitetu protestacyjnego zobowiązują się do wykonywania w systemie gospodarczym prac remontowych i naprawczych w ramach swych możliwości i kwalifikacji. Oszczędności może przynieść też koegzystencja planowanej świetlicy wiejskiej ze szkołą (w budynku byłego przedszkola). Sygnatariusze porozumienia chcą ponadto szukać możliwości wprowadzania innowacyjnych form nauczania, dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i opieki pedagogiczno-psychologicznej.
W zakończeniu porozumienia czytamy, że po jego podpisaniu władze gminy zobowiązują się do zaniechania rozpoczętej procedury likwidacyjnej oraz do niewnoszenia dalszych projektów uchwał w tej sprawie przez minimum jeden rok szkolny, czyli 2008/2009.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska