Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 04.03.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Runęła część zamku w Swobnicy
Cztery gimnazja zamiast jednego
ZSP w Mieszkowicach nadal gorącym tematem
Pochwała spektaklu populistów
Szkoła w Gogolicach jeszcze rok, a może dłużej...
Szott odchodzi
Władza w jednym ręku
Nowy wojewoda zmienia decyzję swego poprzednika
Jedwabnym Szlakiem do Chin (14)
Sport w Chojnie: szukajcie fachowca
Sport

Władza w jednym ręku

Niedawno pisaliśmy o zamiarach powiatu, dotyczących prowadzenia szpitala gryfińskiego i zmianach personalnych. Są już dalsze posunięcia. Podczas ostatniej sesji zaprezentował się nowy likwidator szpitala - przedstawiciel wrocławskiej firmy EMC Instytut Medyczny sp. z o.o. Jerzy Piwowarczyk (od 1 lutego na miejsce odwołanego Jerzego Herwarta). Został on także dyrektorem Zakładu Pielęgnacyjnego i Leczniczego w Gryfinie na miejsce Doroty Rydzewskiej-Sirant. Niebawem także prawdopodobnie zostanie prezesem spółki z o.o., która została utworzona do prowadzenia szpitala. Powołano już trzyosobową radę nadzorczą.

J. Piwowarczyk powiedział, że od ponad 10 lat zajmował się przekształceniami własnościowymi, w tym także restrukturyzacją służby zdrowia i te zagadnienia nie są mu obce. Obecnie dużo czasu poświęca na uregulowanie długów z wierzycielami, aby potem skupić się na właściwej działalności szpitala. Po zapoznaniu się z dokumentacją i dotychczasowymi zmaganiami różnych ekip z prowadzeniem niewydolnego szpitala, krytycznie ocenił ich poczynania. Wymienił kilka nieprawidłowości, mając także zastrzeżenia do wszystkich zarządów w powiecie, zarzucając im niedostateczną kontrolę. Na pytanie radnego Adama Nycza, czy dotyczy to także obecnego zarządu, odpowiedział, iż konkretna ocena należy do Rady Powiatu. Piwowarczyk sporo miejsca poświęcił działaniom, które chciałby podjąć w najbliższym czasie. Według niego niezbędna będzie racjonalizacja zatrudnienia, przegląd stanowisk, zasad premiowania itp. - Należy płacić za wykonaną pracę, a nie za przychodzenie do pracy - dodał. Powiedział także, że potrzebna będzie weryfikacja umów z dzierżawcami, wyeliminowanie pośredników, lepsze wykorzystanie majątku szpitalnego. Najtrudniejsze będą renegocjacje kontraktów. Pytany, w jakim czasie spodziewa się pozytywnego wyniku, czyli takiego, by szpital nie przynosił strat - odpowiedział, iż ma nadzieję, że nie potrwa to dłużej niż rok. Jako jedno z najpilniejszych zadań zmian strukturalnych wymienił informatyzację szpitala.

Poza placówkami na Dolnym Śląsku firma EMC od 2005 roku prowadzi w naszym województwie dawny szpital powiatowy w Kamieniu Pomorskim.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska