Dzisiaj jest piątek, 14 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 22.04.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co jest za fasadą?
Wspólnie o zagrożeniach
Pożyczają i inwestują
W nowej siedzibie
Wolszczan 2008
Afryka nie jest dzika (4)
Magia maratonu
Sport

Co jest za fasadą?

W listopadzie, przy podsumowaniu naszej debaty o bitwie pod Cedynią, przytoczyliśmy fragmenty reportażu, jaki miesiąc wcześniej ukazał się w "Tygodniku Powszechnym", który zauważył m.in.: "W okolicach widać jak na dłoni zmierzch dawnej narracji historycznej. Nie tylko Wzgórze Czcibora zarasta. W szpary pamiątkowego obelisku w Czelinie, tam, gdzie stanął w lutym 1945 r. pierwszy polski słup graniczny, wciskają się coraz grubsze trawy i chwasty. Na niedalekie muzea, upamiętniające krwawe forsowanie Odry pod koniec II wojny światowej, lepiej spuścić zasłonę milczenia. W Siekierkach i Gozdowicach można oglądać pomięte wycinki z gazet sprzed trzydziestu lat, pleśń, grzyb, spróchniałe ze starości dekoracje, pamiątkowe księgi zwalone na kupę i wystukane na maszynie napisy >>nie dotykać<<".

Zdjęcia sprzed kilku dni pokazują, że niewiele się przez pół roku zmieniło: straszą pordzewiałe tablice, rozsypujące się obeliski, anachroniczne muzea, w dodatku zamknięte na głucho.
Nieprzypadkowo piszemy o tym teraz, tuż po tradycyjnych obchodach rocznicy forsowania Odry. Okazuje się, że za uroczystą jednodniową fasadą kryje się wstydliwa proza codzienności. "Polityka historyczna" w takim wydaniu na pewno nigdy nie wyda dobrych owoców.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska