Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 22.04.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co jest za fasadą?
Wspólnie o zagrożeniach
Pożyczają i inwestują
W nowej siedzibie
Wolszczan 2008
Afryka nie jest dzika (4)
Magia maratonu
Sport

Wspólnie o zagrożeniach

Powodzie, chemiczne zanieczyszczenia Odry i pożary lasów - tak określono główne zagrożenia środowiska w naszym rejonie przygranicznym podczas spotkania 14 kwietnia w starostwie. Przedstawiciele naszego powiatu oraz sąsiedzkiego powiatu Uckermark omawiali projekt, mający na celu stworzenie polsko-niemieckiego systemu zwalczania zanieczyszczeń o dużej powierzchni na Odrze oraz skutków innych wydarzeń na tym obszarze. Partnerem jest także inny niemiecki powiat - Barnim, a uczestniczą ponadto komendy straży pożarnej. Podczas spotkania zwrócono uwagę, że po poszerzeniu układu z Schengen stopniowo wzrasta gospodarcze i turystyczne wykorzystywanie Odry, a tym samym zwiększać się będzie ilość przewożonych statkami ładunków niebezpiecznych. Ponadto w Bielinku przekracza rzekę rurociąg "Przyjaźń", a w Schwedt działają duże zakłady, głównie petrochemia i papiernia. Z kolei licząca 30 tys. ha Puszcza Piaskowa w Nadleśnictwie Chojna zaklasyfikowana jest do najwyższej w Polsce kategorii zagrożenia pożarowego, podobnie jak położone na północy i południu dwa inne obszary leśne. Kompleksy leśne koło Schwedt (11,5 tys. ha) należą do drugiej kategorii zagrożenia pożarowego w Niemczech.

Skuteczność zwalczania skutków ewentualnych groźnych zdarzeń jest ściśle uzależniona od szybkości i koordynacji działań po obu stronach Odry. Dlatego omawiany projekt zakłada posiadanie przez nadodrzańskie gminy odpowiedniego sprzętu: do zwalczania substancji ropopochodnych (m.in. zapory przeciwolejowe), łodzi i pontonów mogących sprostać szybkiemu nurtowi Odry oraz odpowiednich samochodów pożarniczych.

Planowane koszty realizacji 7-letniego projektu to 5 milionów euro, z czego 15 procent (750 tys.) pochodziłoby ze środków własnych powiatów i gmin, a 390 tys. EURO musiałby pokryć powiat Uckermark. Starosta gryfiński chce w maju zorganizować kolejne spotkanie, na którym poszczególne gminy zdecydowałyby o swym uczestnictwie.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska