Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 08.07.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Oda do radości i Gaude Mater Polonia
Kto skaził wodę w Gryfinie?
Wyniki tegorocznych matur
Jedna szkoła mniej
Czy przyjadą komisje sejmowe?
Nowy szef gimnazjum
Klubowe lotnisko
W Polsce, czyli nigdzie
Sport

Jedna szkoła mniej

W czwartek na sesji Rady Powiatu zapadła ostateczna decyzja o połączeniu dwóch szkół ponadgimnazjalnych w Chojnie. Formalnie nastąpi to z dniem 1 września. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 zostaje rozwiązany i włączony do ZSP nr 1. Tak więc w Chojnie będzie funkcjonować jedna placówka pod nazwą: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie przy ul. Dworcowej 3. W jego skład wchodzą: Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów spod Siekierek oraz Technikum Budowlane, Technikum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Dorosłych i Liceum Ogólnokształcące Uzupełniające (wszystkim tym placówkom - poza pierwszą - pozostawiono dotychczasowe imię ppor. Ryszarda Kuleszy). Za uchwałą rozwiązującą ZSP 2 i łączącą szkoły głosowało 14 radnych, jeden wstrzymał się (Bogusław Kozioł) i jeden był przeciw (Bronisław Krzyżanowski). Przed głosowaniem Krzyżanowski zadał wcześniej już formułowane pytania, czy połączenie jest opłacalne z punktu widzenia ekonomicznego i zasadnie wobec masowych protestów nauczycieli, rodziców i uczniów. Jego zdaniem oszczędności będą iluzoryczne i symboliczne. - Czy warto to robić wbrew społeczeństwu chojeńskiemu? - pytał radny. Chciał się też dowiedzieć, na jakiej podstawie prawnej na dyrektora ZSP 2 została z dniem 1 lipca powołana Adriana Salamończyk, bo zgodnie z ustawą funkcję tę można powierzyć tylko pracownikowi tej szkoły. - Dlaczego funkcji tej nie powierzono jednej z wicedyrektorek? - pytał.

Starosta Wojciech Konarski odparł, iż nie zamierza już polemizować, bo argumenty do jednych trafiają, a do drugich nie. - Dyskusja trwa już od lutego 2007 roku - dodał. Stwierdził, że trzeba podejmować decyzje z korzyścią dla lokalnej społeczności. - Połączenie szkół poprawia warunki nauczania. Młodzież ze szkoły zawodowej nie będzie się już uczyć w stołówce czy w piwnicy, a technikum będzie przeprowadzone do liceum. Nastąpi poprawa bazy sportowej, remont internatu. O oszczędnościach trudno precyzyjnie mówić, bo trzeba podnosić wynagrodzenia, wykonywać remonty, a ponadto spada ilość uczniów (niż demograficzny). Należy teraz podejmować decyzje nieraz mało popularne myśląc o przyszłości - stwierdził starosta. Odniósł się także do zaangażowania posła Arłukowicza w protest przeciw łączeniu szkół, mówiąc m.in. - Najłatwiej jest za plecami kogoś obrażać, ale spójrzcie, co się dzieje w Szczecinie. Nie słyszeliśmy głosów posłów w obronie likwidowanych szkół. Wiadomo, że niż demograficzny przywędruje do szkół ponadgimnazjalnych i trzeba to przewidywać, tworząc silne jednostki mogące sprostać konkurencji szkół szczecińskich. Nasze szkoły mogą też osiągać bardzo dobre wyniki - dodał, nawiązując do wcześniej wręczanych stypendiów dla prymusów. Co do powierzenia obowiązków dyrektora A. Salamończyk, starosta odparł, iż będąc nauczycielem ZSP 2 mogła ona być zgodnie z prawem powołana na to stanowisko. Dlaczego nie któraś z wicedyrektorek? Bo jedna złożyła wcześniej rezygnację, a druga odmówiła przyjęcia obowiązków dyrektora.

Na zakończenie głos zabrał także przewodniczący rady Roman Michalski, nawiązując do długiego i burzliwego okresu finalizacji decyzji o połączeniu szkół. - Było okres politykierstwa, populizmu, wielogodzinnych dyskusji i negocjacji, teraz czas na decyzję - podkreślił.
Tadeusz Wójcik

Minister bierze ZSP Mieszkowice
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejmuje od 1 stycznia 2009 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Mieszkowicach, w skład którego wchodzi: Technikum Agrobiznesu, Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, Technikum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Szkoła Policealna (technik rolnik). Porozumienie w tej sprawie podpisali 28 maja w Warszawie ze strony powiatu starosta Wojciech Konarski i wicestarosta Jerzy Miler, a ze strony ministerstwa minister Marek Sawicki. Na mocy porozumienia działalność szkoły będzie w całości finansowana przez ministerstwo. Umowa jest zawarta na czas nieokreślony.
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska