Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 34 z dnia 19.08.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Olimpijczycy w galerii
...i zgaśnie nadzieja
250-lecie bitwy pod Sarbinowem
Czego potrzebują mieszkańcy Chojny?
Czy to był żwir?
Netto oblegane
Wkrótce monografia Rurki
Mieszkowice się bawiły
Gościliśmy młodych Ukraińców
Sport

Gościliśmy młodych Ukraińców

W pierwszej połowie sierpnia w Zielinie i Mieszkowicach gościła 42-osobowa grupa młodzieży ukraińskiej z Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. Jana Pawła II w Samborze koło Lwowa. Wizyta była związana z realizacją drugiej części programu "Kultura łączy narody - poznajemy kraj sąsiada", rozpoczętego w czerwcu podczas pobytu na Ukrainie uczniów z SP im. Jana Pawła II w Zielinie. Zadania wspólnego programu, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, polegały przede wszystkim na prezentacjach wycinków kultury obu narodów poprzez śpiew, taniec, krótkie formy teatralne, recytacje, wykonanie utworów instrumentalnych.
Ukraińska młodzież zwiedziła Szczecin, Gryfino, Mieszkowice, Cedynię, Siekierki. W drodze powrotnej zaplanowano 9-godzinną przerwę w Krakowie na zwiedzanie najważniejszych miejsc dawnej stolicy Polski. Liczna grupa młodych Ukraińców zaprezentowała się na scenie podczas Mieszkowickich Dni Kultury i Przyjaźni. Był także czas na rekreację, sport i wypoczynek. Młodzież bardzo łatwo nawiązała kontakty, a bariera językowa praktycznie nie istniała z uwagi na to, że większość uczestników uczy się naszego języka w polskiej szkole.

Dodatkowy istotny wątek wymiany młodzieży związany jest z faktem, że spora grupa mieszkańców Zielina i Mieszkowic rodzinne korzenie ma właśnie w Samborze i okolicznych miejscowościach. Chociaż w większości wspomnienia przesiedlonych z tamtych terenów rodzin są bardzo bolesne, to dziś (jak niejednokrotnie podkreślali organizatorzy tej wymiany) młodzież tworzy nowy rozdział historii.
Delegacja ukraińska w czasie pobytu w Polsce została także przyjęta przez burmistrzów i sekretarzy gmin w Mieszkowicach, Cedyni i Gryfinie. Sambor i Gryfino od kilku lat są miastami partnerskimi i już wcześniej oficjalne delegacje uczestniczyły w różnego rodzaju uroczystościach.

Na zakończenie pobytu Ukraińcy wpisali się w pamiątkowej księdze gości szkoły w Zielinie. Jeden wpis, w formie wiersza, zasługuje na uwagę (zachowano oryginalną pisownię):

Jesteśmy zachwyceni polską ziemią, historią, kulturą Polski, gościnnością Polaków. Ponieważ zobaczyłam na szkole w Zielinie gniazdo bociana, chciałabym zadedykować takie słowa:
Gniazdo bociana osierocone, gniazdo bociana...
Puste od wczoraj, chłodne od rana.
Co mu zostało na długie wieczory
i ciemne noce?
Księżyc wśród gwiazd, krzyk gawrów
i wiatr co jest mocy.
Lecz nie, pozostała jeszcze nadzieja
na powrót wiosny,
Na uśmiech dziecięcy z pobliskiej wioski.
Więc marzy codziennie i czeka co rana
Osierocone gniazdo na powrót bociana.
Niech bociany na swoich skrzydłach oprócz wiosny przynoszą radość, wiarę w przyszłość. Niech Bóg błogosławi wszystkich mieszkańców Zielina.
(mix)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska