Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 26.08.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Program Dni Integracji
Wspólnie łatwiej
Bekier za Kasprzyka
Park nie zgodzi się na tuczarnię
Nie chcą do ogólniaka
Chojna (i nie tylko) na starych mapach
Próba odwołania dyrektora
Przypomnieli bitwę pod Sarbinowem
Tesco przy Ogrodowej
Sport

Wspólnie łatwiej

W Pinnow (miejscowości między Schwedt i Angermünde) 20 sierpnia w uroczystej oprawie omawiano dotychczasową transgraniczną współpracę polskich i niemieckich gmin z Doliny Dolnej Odry, skupionych w Transgranicznym Planie Działania. Po naszej stronie tworzą go: Banie, Cedynia, Chojna, Gryfino, Kołbaskowo, Stare Czarnowo, Trzcińsko-Zdrój i Widuchowa, a po niemieckiej Schwedt, Angermünde i urzędy w Löcknitz-Penkun, Brüssow, Gramzow, Gartz oraz Oder-Welse w Pinnow. Współpraca trwa od maja 2007 r. Ambicją partnerskich samorządów z obu brzegów Odry jest stworzenie wspólnego regionu gospodarczego w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch metropolii: Berlina i Szczecina. Nie chodzi tylko o gospodarkę, lecz także o turystykę i kulturę. Wśród 10 priorytetowych działów są: infrastruktura łącząca (mająca likwidować luki w transgranicznej sieci ścieżek pieszych i rowerowych), wspólny portal informacyjny i dwujęzyczna gazeta, targi regionalne, kooperacja polskiego Zespołu Parków Krajobrazowych i niemieckiego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, rozwój turystyki wodnej, rozbudowa transgranicznej ochrony przed katastrofami. Zadania te obejmują ponad 100 projektów inwestycyjnych wartości ok. 30 mln euro. Przed tygodniem informowaliśmy już o planowanej w Chojnie właśnie w ramach Transgranicznego Planu Działania budowie ścieżki wzdłuż murów obronnych. Ponadto gminy z naszego powiatu (plus Bielice i Kozielice) utworzyły Lokalną Grupę Działania o nazwie DIROW w ramach pomocowego programu unijnego Leader dla rozwoju obszarów wiejskich. Trwa jeszcze procedura rejestracyjna. DIROW współpracować ma ze swym odpowiednikiem niemieckim - grupą "Zukunft Unteres Odertal", podobnie jak robi to już powstała wcześniej grupa Lider Wałecki, która planuje np. kurs niemieckiego dla mieszkańców Wałcza, obóz hippiczny dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla niepełnosprawnych.

Premier Platzeck
Spotkanie w Pinnow otworzył dyrektor Urzędu Oder-Welse i zarazem przewodniczący niemieckiej grupy sterującej Planu - Detlef Krause. Wśród gości byli m.in.: premier Brandenburgii Matthias Platzeck, marszałek województwa zachodniopomorskiego Władysław Husejko, zastępca ambasadora Polski w Berlinie Wojciech Pomianowski, przedstawiciele członkowskich gmin, starosta gryfiński i wałecki. - Dzisiaj na pograniczu odkrywamy coraz więcej wspólnych rzeczy, które nas łączą - stwierdził premier Platzeck. Ambasador Pomianowski ocenił: - Wasze inicjatywy przyczyniają się do integracji mieszkańców pogranicza i do przełamywania wzajemnych stereotypów. To droga do dojrzałego partnerstwa - stwierdził. Marszałek Husejko wyraził pragnienie: - Chciałbym kiedyś być zaproszony na polsko-niemieckie wiejskie wesele.

Prezes LGD "Lider Wałecki" Janusz Bartczak mówił o perspektywach rozwoju obszarów wiejskich poprzez podnoszenie jakości kształcenia w szkołach w regionie Wałcza. Gminę Chojna w multimedialnym pokazie zaprezentował zastępca burmistrza Wojciech Długoborski. O współpracy parków po obu stronach granicy mówiła dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry Blandyna Migdalska. Na scenie zaprezentowały się kapele ludowe: Borowiny z Trzcińska-Zdroju i Wełtynianka. Jedną z atrakcji był przejazd konnymi powozami na piknik nad pobliskim jeziorem. Po powrocie do dawnego gospodarstwa rolnego w Pinnow trwało polsko-niemieckie święto wsi z regionalnymi potrawami, przygotowanymi m.in. przez polskie gospodynie.
Na zdjęciu od lewej w pierwszym rzędzie: dyrektor Urzędu Oder-Welse Detlef Krause, dyrektor biura Euroregionu Pomerania po stronie niemieckiej Peter Heise, marszałek Władysław Husejko, zastępca ambasadora Wojciech Pomianowski.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska