Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 02.09.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dni Integracji pełne treści
Uczniowie już w ławkach
Turystyka największą szansą Chojny
300 wystaw
Boom inwestycyjny w Baniach
Kuratorium za Piotrowskim
Nasz dom spalili...
Sport

Turystyka największą szansą Chojny

Przedstawicielka zarządu Instytutu Rozwoju Regionalnego Elżbieta Karasiewicz i burmistrz Adam Fedorowicz, który prowadził spotkanie
W ramach aktualizacji strategii rozwoju gminy i wieloletniego planu inwestycyjnego, w Chojnie odbyło się 27 sierpnia spotkanie władz samorządowych z przedstawicielami lokalnych instytucji, firm, sołtysami i wszystkimi zainteresowanymi. Przyjechała też pełnomocniczka zarządu Instytutu Rozwoju Regionalnego w Szczecinie Elżbieta Karasiewicz oraz współpracujący z IRR: Halina Makocka (ekonomistka specjalizująca się w tworzeniu WPI) i Krzysztof Dąbrowski - specjalista ds. funduszy pomocowych. Stwierdzili oni, że dotychczasowy plan i strategia wymagają wielu aktualizacji, głównie z racji zmieniających się źródeł finansowania.
K. Dąbrowski - wspólnie z zabierającymi często głos radnymi i mieszkańcami - omawiał mocne i słabe strony gminy. Najmocniejszą jest przygraniczne położenie między Szczecinem i Berlinem, zaś najsłabszą - bardzo słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna, co jest dotkliwe tym bardziej, iż to właśnie turystyka najlepiej nadaje się na wiodącą gałąź gospodarki na tym terenie. Wskutek fatalnej (poza gastronomią) bazy gmina traci wielu turystów, którzy nie mają się gdzie zatrzymać, bo nadal nie ma normalnego hotelu. Jego powstanie koniecznie powinno być zapisane w strategii. Jednak - jak podkreśliła Dorota Dobak-Hadrzyńska - priorytet powinny mieć nie drogie i luksusowe hotele, lecz tanie, choć o przyzwoitym standardzie. Turyści (zwłaszcza rowerowi, których jest coraz więcej) czekają właśnie na takie obiekty i mają one największe szanse na utrzymanie się.
Innym słabym punktem Chojny jest od dawna stan dróg. Jak zauważył radny Mikołaj Szeremeta (szef największego klubu w Radzie Miejskiej), zwłaszcza na drogach powiatowych od lat nic się nie robi. Potrzebna jest też obwodnica miasta, bo bez niej wyremontowane drogi szybko zostaną rozjeżdżone.

K. Dąbrowski zaznaczył, że gmina nie może stawiać na rolnictwo, bo dzisiaj nigdzie nie jest ono motorem rozwoju. Nie znaczy to, że wsie mają być zaniedbywane. Wręcz przeciwnie: potrzebna jest w nich budowa kanalizacji oraz na gminnym składowisku odpadów i w dzielnicy Barnkowo. Jednak Dąbrowski przestrzegł, że skanalizowanie jednocześnie wszystkich wsi nigdzie się nie udaje, bo jest to zbyt wielka inwestycja, na którą nie znajdzie się pieniędzy, zwłaszcza że środki zewnętrzne na ten cel nie są przyznawane obszarom o zbyt małej gęstości zaludnienia.

M. Szeremeta poruszył też sprawę stanu służby zdrowia (skandaliczny brak rentgena), konieczność remontu murów obronnych i zabytkowych bram, poprawy bazy sportowej (według niego poza stadionem miejskim żaden obiekt sportowy w gminie nie spełnia wymogów bezpieczeństwa). Przewodnicząca Rady Sportu i jednocześnie dyrektor SP w Chojnie Edyta Kalarus podkreśliła palącą potrzebę powstania w mieście hali sportowej oraz ścieżek rowerowych. Szeremeta mówił też o dużych kosztach utrzymania oświaty i konieczności zreformowania sieci szkół. Zastępca burmistrza Wojciech Długoborski dodał, że restrukturyzacja oświaty przyniosłaby zwiększenie dochodów gminy o 2 mln zł rocznie.

Radny Grzegorz Sakowski stwierdził, że potrzebny jest konkretny pomysł na turystyczną promocję gminy, jak np. w Barlinku, gdzie wymyślono, że będzie to stolica nordic walkingu i przy odpowiedniej akcji marketingowej to zadziałało. Jednym z wyróżników Chojny mógłby być tor motocrossowy, ale najpierw trzeba go dokończyć i załatwić homologację, bo bez tego nie da się tam organizować zawodów.

Urząd Miejski nadal czeka na głosy mieszkańców w sprawie problemów i kierunków rozwoju gminy. Swe opinie każdy może wyrazić w anonimowej ankiecie, dostępnej na stronie internetowej www.chojna.pl w zakładce "strategia rozwoju gminy", a także w urzędzie w pokoju nr 9.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska