Dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 09.09.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
22 kraje w Chojnie
To także polski problem
Budują i remontują
Naukowcy proszą o wspomnienia
Kozie ranczo
Nasz dom spalili... (2)
Sport

22 kraje w Chojnie

W czwartek rozpoczyna się w Chojnie być może największe wydarzenie międzynarodowe w historii miasta: konferencja stowarzyszenia miast partnerskich Douzelage. Przypomnijmy, że zrzesza ono po jednym miasteczku z krajów Unii Europejskiej. Jedynym polskim reprezentantem jest od 2004 r. Chojna. Przyjadą do nas przedstawiciele 22 miasteczek z 22 krajów. Są to: Altea z Hiszpanii, Bad Kötzting z Niemiec, Bellagio z Włoch, Bundoran z Irlandii, Granville z Francji, Holstebro z Danii, Houffalize z Belgii, Judenburg z Austrii, Karkkila z Finlandii, Köszeg z Węgier, Meerssen z Holandii, Niederanven z Luksemburga, Oxelösund ze Szwecji, Preveza z Grecji, Prienai (po polsku Preny) z Litwy, Sesimbra z Portugalii, Sherborne z Anglii, Sigulda z Łotwy, Susice z Czech, Türi z Estonii, Zvolen ze Słowacji. Kandydatami są jeszcze miasta z pozostałych trzech krajów UE: Cypru, Malty i Słowenii.

Temat chojeńskiej konferencji jest niezwykle istotny: "Wykluczenie z przyczyn społecznych w małych społeczeństwach lokalnych". Otwarcie nastąpi w piątek o 9.30 w Centrum Kultury. Przemawiać będą m.in.: przewodniczący Douzelage Ed Weber z Luksemburga i poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki. Obecny będzie też honorowy przewodniczący stowarzyszenia - Jeremy Barker z angielskiego Sherborne, od którego w 1994 r. zaczęły się kontakty Chojny z Douzelage. Podczas konferencji uczestnicy pracować będą także na warsztatach tematycznych. Podsumowanie obrad nastąpi w sobotę o 14.

Główne cele Douzelage to promowanie idei integracji europejskiej, nawiązywanie więzów edukacyjnych, ekonomicznych, turystycznych, sportowych i kulturalnych między zrzeszonymi miastami. Dzięki członkostwu Chojny miejscowi uczniowie uczestniczą w różnych projektach wspólnie z rówieśnikami z partnerskich miast.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska