Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 09.09.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
22 kraje w Chojnie
To także polski problem
Budują i remontują
Naukowcy proszą o wspomnienia
Kozie ranczo
Nasz dom spalili... (2)
Sport

Naukowcy proszą o wspomnienia

Podczas sesji naukowej 29 sierpnia z okazji Dni Integracji przedstawiony został projekt spisania wspomnień mieszkańców Chojny i najbliższych okolic, którzy przyjechali tu w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jest to inicjatywa ważna, ponieważ upływający czas zabiera ludzi wraz z ich wspomnieniami, stąd konieczne wydaje się pisemne udokumentowanie ulotnej pamięci. Tym bardziej, że są to ludzie, którzy przybyli tu w chwili przełomowej - kiedy Polska wkroczyła nad środkową i dolną Odrę, zajmując obszar od zawsze niemiecki. Ci ludzie kształtowali jej polskie oblicze przez następne lata.
Zacne inicjatywy publikowania wspomnień przez "Gazetę Chojeńską" nie wyczerpują tematu, stanowią jednak sygnał, że są ludzie chcący się podzielić swoimi wspomnieniami. Dlatego niżej podpisany wraz z grupą studentów Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych zwraca się z prośbą do wszystkich, którzy zechcieliby opowiedzieć o swoich początkach w Chojnie i dawnym powiecie chojeńskim. Interesuje nas, skąd przybyli, w jakich okolicznościach opuścili swoje domy i jakie wrażenie wywarła na nich "nowa ojczyzna". Prosimy o wspomnienia spisane, a jeśli z jakichś powodów ich przelanie na papier jest niemożliwe, służymy pomocą. W umówionym terminie zjawią się u Państwa studenci uczestniczący w projekcie naukowym i zarejestrują Waszą wypowiedź. Opracowane teksty znajdą się w kolejnym tomie poświęconym historii Chojny i okolic.

Wspomnienia, fachowo zwane memuarystyką, to bardzo ważne źródła dla historyka, a zarazem bardzo trudne do wykorzystania. Dlatego Państwa wspomnienia zostaną opatrzone komentarzem naukowym w miejscach, które tego będą wymagały. Natomiast niewątpliwie dużym ich wzbogaceniem byłyby wszelkiego rodzaju fotografie, dokumenty, plakaty i ulotki - jeśli takie znajdują się w Waszych zbiorach, prosimy również o ich udostępnienie. Po wykorzystaniu zostaną oczywiście zwrócone, zaś jeśli zostaną opublikowane, to z komentarzem, skąd pochodzą.

Jeżeli wśród czytelników "Gazety Chojeńskiej" znaleźliby się chętni do współpracy przy tworzeniu kolejnego tomu poświeconego dziejom Chojny i okolic, zapraszamy serdecznie do współpracy. Prosimy o kontakt bezpośrednio z koordynatorem projektu Radosławem Skryckim (Radosł[email protected]; tel. 501 517 854), z nauczycielem historii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie Norbertem Oleśkowem lub z redakcją "Gazety Chojeńskiej".
dr Radosław Skrycki

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska