Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 14.10.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Odra - co to takiego?
Co dalej z wodą w Trzcińsku?
Dla kogo Bociany?
Pół wieku chojeńskiego ogólniaka
Wytyczą szlaki
Praktykują w Anglii i w Niemczech
Sport

Dla kogo Bociany?

W czwartek obradowała kapituła Bocianów - wyróżnień starosty gryfińskiego za promowanie powiatu. Celem było wyłonienie tegorocznych kandydatów (nominacji). W tajnym głosowaniu sześcioosobowe gremium przyznało 30 nominacji w 10 kategoriach. Bociany, ustanowione uchwałą poprzedniej Rady Powiatu w 2005 roku, przyznane będą już po raz trzeci i cieszą się coraz większym uznaniem, o czym świadczy liczba zgłaszanych kandydatur. Obecnie było ich zdecydowanie więcej niż w poprzednich edycjach. Poniżej nominacje w poszczególnych kategoriach.

Przedsiębiorczość. Binowo Park Golf Club - wizytówka naszego powiatu, prężnie działająca spółka, mająca na swoim koncie wiele profesjonalnie zorganizowanych imprez. Drewex sp. z o.o. w Mieszkowicach - duży zakład wielobranżowy o wysokiej renomie, nominowany do Bociana także w ub. roku. Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Kołbaczu sp. z o.o. (Państwowy Instytut Badawczy) - na wskroś nowoczesny, gospodarujący na 4,5 tys. ha, współpracujący z wieloma ośrodkami naukowymi, mający wiele osiągnięć.

Zawodnik roku. Jarosław Janicki - znany gryfiński ultramaratończyk, mający wiele sukcesów krajowych i międzynarodowych, absolutna czołówka światowa w tej dyscyplinie. Michał Bieniek - wychowanek Hermesa Gryfino, tegoroczny olimpijczyk, najlepszy obecnie skoczek wzwyż w Polsce, niedawno wygrał ważny mityng Pedro's Cup w Szczecinie. Renata Chilewska - multimedalistka trzech paraolimpiad, w Pekinie zdobyła dwa brązowe medale: w rzucie oszczepem i w pchnięciu kulą. Mieszkanka Gryfina.

Animator sportu. Ks. Marian Augustyn - wikary z Morynia o niespożytej energii i pasji sportowej (biega, jeździ na motorze), organizuje imprezy motocrossowe. Krzysztof Rudnicki - nauczyciel wf z Gryfina, pasjonat szachów, organizator wielu imprez, twórca klasy sportowej w tej specjalności. Andrzej Wołoszyn - nauczyciel wf w Zespole Szkół w Baniach, od lat inicjuje przedsięwzięcia rozwijające kulturę fizyczną w swej szkole i środowisku (projekty unijne, obozy sportowe, imprezy).

Twórca roku. Dorota Dobak-Hadrzyńska - poetka z Chojny, laureatka wielu nagród i wyróżnień, znana w środowisku z doskonałej współpracy ze szkołami, bibliotekami, ośrodkami kultury, skutecznie przenosząca ducha poezji z Olimpu do poziomu prawie wszystkim dostępnego. Marian Anklewicz - gryfiński regionalista, pasjonujący się historią Ziemi Gryfińskiej, autor przewodnika "Miejski szlak historyczny". Eliza Hołubowska - nominowana także w kategorii "animator kultury" (patrz niżej).

Animator kultury. Eliza Hołubowska - tancerka, choreograf, kierownik artystyczny teatru tańca Vogue w Gryfińskim Domu Kultury, zdobywczyni wielu nagród na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Przemysław Lewandowski - zdobywca Bociana w poprzedniej edycji, organizator przeglądów i festiwali filmowych, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, ożywił kino w Gryfinie, które przyjęte zostało do sieci kin studyjnych. Maria Jolanta Fatyga - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Krzywinie, inicjatorka wielu doskonale zorganizowanych imprez, pełna energii, zapału i nowych pomysłów, prekursorka ożywienia życia kulturalnego na wsiach.

Animator współpracy międzynarodowej. Janusz Cezary Salamończyk - nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, od wielu lat realizuje projekty owocujące wymianą młodzieży z kilkoma krajami, organizator zagranicznych praktyk zawodowych, współorganizator renomowanego Festiwalu Piosenki Angielskiej oraz wielu innych imprez. Hermann Specht - burmistrz niemieckiej gminy Gehrde, honorowy obywatel Widuchowej, inicjator i niestrudzony realizator szerokiej współpracy swojej gminy z Widuchową. Leszek Ludwiniak - pracownik Urzędu Miejskiego w Gryfinie, animator współpracy polsko-niemieckiej i licznych kontaktów w dziedzinie gospodarczej, kulturalnej, samorządowej i sportowej.

Zawsze pomocny ludziom. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Goszkowie - stosunkowo młody zakład, który dzięki swej aktywności, nieszablonowym pomysłom, nowoczesnym metodom pracy z niepełnosprawnymi intelektualnie może być przykładem, jak wybić się ponad przeciętność. Ks. Bronisław Kozłowski - znany kapłan nie tylko w środowisku gryfińskim, od 36 lat dziekan dekanatu w Gryfinie, obecnie z racji wieku odchodzący na emeryturę. Honorowy obywatel tego miasta, życzliwy, pogodny, zawsze gotowy do pomocy ludziom. Cecylia Woś - wraz z mężem prowadzi w Gryfinie domowe pogotowie opiekuńcze, oferując pomoc najbardziej bezbronnym i potrzebującym.

Sponsor roku. Agrowid sp. z o.o. w Baniach. Fliegel Tex-tilservice sp. z o.o. w Nowym Czarnowie. Zespół Elektrowni Dolna Odra.

Lider oświaty i nauki. Bartosz Andreatto - tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (LO) w Gryfinie, jeden z najwybitniejszych uczniów w dziejach szkoły, laureat wielu konkursów i olimpiad, stypendysta premiera. Artur Cembik - wicedyrektor ZSP 2 w Gryfinie, polonista stosujący innowacyjne metody nauczania, opiekun koła filmowego i recytatorskiego, zdobywca certyfikatu "Nauczyciel z klasą". Elżbieta Wawruszczak - nauczycielka fizyki w gryfińskim gimnazjum, jej wychowankowie od wielu lat są laureatami konkursów przedmiotowych.

Najlepsza inicjatywa organizacji pozarządowych. OSP w Starym Czarnowie - dzięki staraniom strażaków poprzez dofinansowanie z UE powstało tam w siedzibie OSP internetowe centrum edukacyjno-oświatowe, umożliwiające dostęp do internetu każdemu mieszkańcowi wsi. Cedyński Klub Rowerowy - stowarzyszenie wykazujące niebywałą aktywność (organizacja rajdów, imprez lokalnych i ponadlokalnych, wystaw fotograficznych, licznych wyjazdów na trasy po zachodniej stronie Odry i do Berlina). Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - koło w Gryfinie - organizator zajęć socjoterapeutycznych, wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z biednych rodzin, pomocy materialnej (dofinansowanie dożywiania, zakupu podręczników itp.).

Pod koniec tego miesiąca kapituła zbierze się po raz drugi, aby spośród trzech nominowanych w każdej kategorii wybrać laureata. Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek nastąpi podczas spotkania z okazji Święta Niepodległości 6 listopada.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska