Dzisiaj jest niedziela, 09 maja 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 21.10.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nadzieja na szybkie rozstrzygnięcia
Nagrodzeni nauczyciele
Skarbnik-doktor
Jubileusze szkół
Kolejny tytuł dla Zielina
W Widuchowej znów po angielsku
Sport

Nadzieja na szybkie rozstrzygnięcia

Może jeszcze w tym roku będzie wiadomo, kto otrzyma pieniądze z programu Interreg IVA na realizację wniosków złożonych w ramach Transgranicznego Planu Działania. Przypomnijmy, że jest to wspólna inicjatywa polskich i niemieckich gmin przygranicznych, które zawarły porozumienie, aby ubiegać się o środki unijne. Porozumienie zawiązało 5 gmin niemieckich i 8 polskich (7 z naszego powiatu - oprócz Morynia i Mieszkowic - oraz Kołbaskowo). Postanowiono, że na początek samorządy poprawią komunikację w zakresie turystyki pieszo-rowerowej. Chodzi o projekty ścieżek, szlaków pieszych i rowerowych, stanic itp.

W czwartek przedstawiciele samorządów, które chcą złożyć wnioski o dofinansowanie, spotkali się w Trzcińsku-Zdroju, aby omówić szczegóły, wyjaśnić wątpliwości i porozmawiać o dalszych planach. Spotkanie prowadził główny partner (lider grupy) Detlef Krauze - dyrektor Urzędu Oder-Welse. Zdradził kilka szczegółów dotyczących losu przygotowanych wniosków. Powiedział, iż jest niemal pewne, że nabór zacznie się 22 listopada, a komitet monitorujący zbierze się około 8 grudnia. Do tego czasu wszystkie wnioski zostaną przejrzane i gdyby były jakieś uchybienia, to jest czas na poprawę. Tak więc nie ma obaw, aby odpadły z powodów formalnych. W komitecie opiniującym będzie 8 osób (po 4 z strony niemieckiej i polskiej). D. Krauze podkreślił, iż jak dotychczas jest to największy wniosek realizowany przez Pomeranię. W sumie samorządy chcą realizować zadania na łączną kwotę 8,8 mln euro. Z naszej strony bardzo kosztowny projekt przygotowała gmina Kołbaskowo - aż za 2,6 mln euro. Inni są dużo skromniejsi: Banie 392 tys., Trzcińsko 330, Stare Czarnowo 262, Chojna 253, Gryfino 160, Widuchowa 27,7 i Cedynia - 19,4 tys. euro.

W przypadku zatwierdzenia wniosku gminy muszą wykonać inwestycję z własnych środków, a po rozliczeniu dostaną 80 proc. z powrotem.
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska