Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 11.11.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Niepodległość
Święto z bocianami
Morzycko w V klasie
Fischbach za Nikitińskiego
Strefa i obwodnica
Włóczykij, czyli wszystkie drogi prowadzą do Gryfina
Włochaty z Amnesty International
Silny potrzebuje słabego
Sport

Włóczykij, czyli wszystkie drogi prowadzą do Gryfina

Trwają przygotowania do trzeciej edycji Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij". Będzie on trwał od 19 do 28 lutego. Organizatorem jest Gryfiński Dom Kultury. Poprzednie edycje przyciągnęły wielu miłośników oryginalnych zakątków naszego globu z dala od utartych szlaków. Były spotkania z podróżnikami, którzy prezentowali filmy i zdjęcia, była też kuchnia różnych regionów oraz muzyka.

Tym razem Gryfino odwiedzi ok. 50 podróżników, alpinistów, etnografów, kajakarzy i eksploratorów z całej Polski. Przewidziano kilkadziesiąt prezentacji (pokazy fotografii, slajdów, filmów, spotkania). Będzie też konkurs filmów o tematyce podróżniczej i etnograficznej, w którym do udziału zaproszonych zostanie 12 filmów. Filmy oceniać będzie trzyosobowe jury, w skład którego wchodzić będą przedstawiciele kina, kultury, mediów. Zwycięzca otrzyma statuetkę Włóczykija 2009. Udział mogą brać wszelkie formy filmowe (fabularne, dokumentalne, animacje, filmy eksperymentalne itd.), których czas wynosi minimalnie 30 minut. Zgłoszenia na płytach DVD: do 10 stycznia na adres biura festiwalu: Gryfiński Dom Kultury, ul. Szczecińska 17, 74-100 Gryfino - z dopiskiem "Włóczykij".

W trakcie festiwalu odbędą się dwa przeglądy filmowe. Pierwszy przybliży kinematografię Rosji, a drugi poświęcony zostanie twórcy, którego tematyka wpisuje się w specyfikę festiwalu. Na inaugurację oraz zakończenie "Włóczykija" przewidziana jest degustacja potraw z dwóch egzotycznych kuchni świata. Okoliczni miłośnicy sztuki kulinarnej będą mieli pole do popisu w konkursie na potrawę regionalną. Startować mogą np. koła gospodyń, restauracje, punkty gastronomiczne. Będą serwować swe produkty publiczności, która wybierze najsmaczniejszą potrawę. Jednym z punktów wyjścia do przyrządzania potraw będą przedwojenne karty dań kuchni pomorskiej.
Podobnie jak w tym roku, w programie będzie też "Włóczykij Trip Extreme, czyli nocny ekstremalny zimowy rajd pieszy na orientację, przygotowany wspólnie z gryfińskim podróżnikiem Markiem Klonowskim. 21 lutego do pokonania będzie ok. 60 km. Zwycięzca rajdu otrzyma nagrodę Złotego Runa i tytuł Argonauty Międzyodrza 2009. Festiwalowe wystawy fotograficzne mają być zorganizowane w całym mieście. Dotyczyć będę zarówno tematyki podróżniczej, jak i kolekcji tematycznych czy regionalnych. Jedna z wystaw nosić ma tytuł "W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1950".

Ważną częścią festiwalu jest muzyka i koncerty zespołów, które twórczo nawiązują do muzyki etnicznej. W programie m.in. cykl koncertów "Alternatywny Berlin".
Jak mówi główny organizator Przemysław Lewandowski - wszystkie drogi prowadzą do Gryfina. Więcej szczegółów: www.wloczykij.com

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska