Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 01 z dnia 06.01.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nie będzie referendum w Trzcińsku
22 lutego wybory w Chojnie
Miłość i polityka
Starosta o budżecie
Ciekawe budżety
Cięcia w Centrum Kultury
Podatki lokalne na 2009 rok w gminach powiatu gryfińskiego
Pierwszy w powiecie Orlik
Nowa szefowa ARiMR
Bocian doda mi skrzydeł
Sport

Pierwszy w powiecie Orlik

W przedsylwestrowy wtorek w Baniach przy pięknej, słonecznej pogodzie dokonano otwarcia pierwszego w naszym powiecie Orlika, czyli boiska budowanego w ramach specjalnego rządowego programu. Zdążono zakończyć inwestycję jeszcze w 2008 roku, chociaż były spore obawy, że pogoda na to nie pozwoli. Wiadomo bowiem, że sztucznej nawierzchni nie można wykładać, gdy pada, a w grudniu pogodnych dni prawie nie było. Drugie boisko budowane jest w Starym Czarnowie, lecz właśnie ze względu na pogodę nie dotrzymano grudniowego terminu zakończenia.

Wstęgę przecinają (od prawej): T. Sadowska, J. Olech, W. Drożdż i M. Włochal
Wójt Bań Teresa Sadowska była niezmiernie zadowolona, że udało się jeszcze w starym roku sfinalizować inwestycję. Przyznała, że Orlik śnił jej się nocami. Dziękowała wielu osobom, które wspomagały ją w dziele powstania obiektu, zapraszając zarazem młodzież i wszystkich chętnych do korzystania z niego. Podkreśliła, że mieszkańcy gminy mogą tutaj ćwiczyć bez ograniczeń i bezpłatnie.
Wójt Sadowska strzela pierwszego karnego
Na uroczystości otwarcia pojawiło się wiele osób, w tym miejscowi radni, mieszkańcy oraz piłkarze okolicznych klubów, którzy rozegrali już inauguracyjny turniej. Przybyli też m.in.: senator Jan Olech, koordynator programu "Orlik 2012" w Urzędzie Marszałkowskim Wojciech Drożdż, koordynator ze strony wojewody Michał Włochal, władze powiatu. Przypomnijmy, że obiekty tego typu finansowane są z trzech źródeł, którymi są: wojewoda, marszałek województwa i gmina. W Baniach ze względu na pewne problemy projektowe koszt budowy był o 200 tys. większy (1,2 mln zł). W takim przypadku tę nadwyżkę finansuje gmina. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane "Infra" z Gorzowa. Wojciech Drożdż powiedział, że dotychczas spośród 55 budowanych w naszym województwie Orlików oddano do użytku około 20, a w całym kraju ponad 300. Następne kontrakty podpisane zostaną w kwietniu. Przypomnijmy, że obiekty, o których mowa, to zespoły boisk ze sztuczną nawierzchnią (małe boisko do piłki nożnej 30 x 60 m oraz do siatkówki i koszykówki 15 x 30 m). W założeniach rządowych postanowiono, że przynajmniej jeden taki obiekt powstanie w każdej gminie. W naszym powiecie chęć budowy podjęły kolejne gminy, m.in.: Widuchowa (w Krzywinie), Gryfino (w Gardnie), Chojna, Moryń.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska